Presné sejacie stroje naberajú v kontexte dnešných dní na význame viac, ako kedykoľvek predtým. Získať zo svojho stroja maximum bude v nasledujúcich mesiacoch veľmi dôležité a tak sa obzrieme opäť za najväčším veľtrhom poľnohospodárskej techniky. Americký výrobca Kinze, ktorý je pre našich farmárov známy najmä ako poredný výrobca presných sejacích strojov samozrejme nemohol chýbať na veľtrhu Agritechnica 2019 v nemeckom Hannoveri.
Presnú sejbu pri vysokých rýchlostiach ponúkajú dnes poľnohospodárom stroje hneď niekoľkých výrobcov. Medzi špičku sa však radia zrejme iba dve-tri firmy, ktoré sa z času na čas predbehnú v nejakom tom vylepšení. Kinze do tejto špičky nepochybne patrí a tak sme počas Agritechnici zavítali i do stánku tohto amerického výrobcu. Výrobca sa počas tohto veľtrhu zameral výlučne na prezentáciu sejacích strojov, a to napriek tomu, že v jeho portfóliu nájdeme i stroje na spracovanie pôdy, či prekladacie vozy. Brian McKown, výkonný viceprezident a prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kinze nám ako prvú ukázal mapku rastlín na poli, ktoré bolo zasiate presným sejacím strojom schopným singulácie a presnosťou distribúcie osiva na úrovni 95 % (vynecháky 5 %). Ak k týmto parametrom pridáme vzchádzavosť semien na úrovni 97 %, (čo znamená, že z každých 100 semien ktoré dostaneme do zeme vzíde 97 z nich) dopracujeme sa podľa slov B. McKowna k zaujímavým výsledkom. „Ak si pri takýchto parametroch prejdete pole po vlastných nohách, vynechávky si ani nevšimnete a poviete si, že kvalita sejby s vaším sejacím strojom je na veľmi vysokej úrovni. Náš mozog si totiž nedokáže v danom momente predstaviť, koľko vynechávok na poli tento sejací stroj spôsobil. Ak by sme však všetky tieto vynechávky lokalizovali na jedno miesto na poli, videli by sme pomerne veľkú plochu, na ktorej nerastie vôbec nič. Pri hodnotách presnosti distribúcie osiva 95% a vzchádzavosti 97 % je to celkom 8 % plochy poľa, ktorá nám teda v konečnom dôsledku nič neprodukuje,“ uviedol B. McKown.
Aký je cieľ výrobcu?
Cieľom spoločnosti Kinze je znížiť vynechávky svojich sejacích strojov, na čo používajú štúdie firiem Pioneer a Monsanto. Podľa týchto štúdií každé jedno percento vynechávok na poli spôsobí stratu 1,5 % z celkového výnosu plodiny. Pri 8 % výmery, na ktorej pri daných parametroch sejby nevyprodukuje poľnohospodár ani tonu kukurice to znamená celkom 12 % straty výnosu z plodín. Ak je cena komodity 150 EUR za tonu, jedná sa o pomerne veľkú finančnú stratu.
Sejacie stroje Kinze dokáže vykonávať sejbu pri vysokej rýchlosti s vynechávkami do 1 %. Ak poľnohospodár pestuje kukuricu na výmere 1 000 hektárov, za jeden rok dokáže poľnohospodár podľa slov výkonného viceprezidenta pri sejbe sejačkou Kinze z tejto výmery získať o 55 000 Eur viac.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.