V júli, na rôznych rastlinách v záhradách, sme si mohli všimnúť biele chumáčiky pripomínajúce vatu. Pod tou vatou, sa nachádzali drobné larvy bielej farby s vyvinutými základmi krídiel. Boli to larvy voskovky zavlečenej, Metcalfa pruinosa, patriacej do čeľade Flatidae, rad Homoptera.
Voskovka zavlečená je cikáda, ale dospelé jedince sa veľmi podobajú motýľom, obaľovačom. Dospelé jedince, imága, majú telo dlhé 5,5 - 8 milimetrov, široké 2 – 3 milimetre a rozpätie krídel 17 – 18 milimetrov. Krídla sú strmo strechovito zložené. Predný pár krídel je sivej až hnedej farby, čo závisí od modro-bieleho voskového povlaku, ktorý prekrýva krídla a dáva im svetlý vzhľad. Zadné krídla sú trojuholníkového tvaru, sivo hnedej farby s početnými tmavými žilkami. Dospelé jedince sú najskôr biele potom stmavnú. Hlava je široká s relatívne veľkými oranžovožltými očami. Vajíčka sú cylindrického tvaru, dlhé do 0,8 milimetra. Larvy – nymfy sú najprv bielej farby, neskôr bledo zelené, obalené vatovitým voskovým povlakom. Počas vývoja majú larvy 5 instarov, v poslednom instare majú telo dlhé 4 až 6 milimetrov.
Bionómia škodcu
Prezimuje v štádiu vajíčka, ktoré sú nakladené v puklinách kôry krov a stromov. Z vajíčok sa v máji liahnu larvy (nymfy), ktoré sajú šťavy z floému hostiteľských rastlín. Nymfy z časti zostávajú na rastline, na ktorej prezimovali a zväčša padajú na porasty ktoré sú pod drevinami a tu sa zoskupujú do kolónií. Larvy sú málo pohyblivé, žijú spolu v kolóniách a vytvárajú spoločný voskový povlak, ktorý sa podobá na tenkú vrstvu vaty. Vývoj lariev trvá okolo dvoch mesiacov, prechádza cez 5 instarov v ktorých posledných dvoch larvy majú schopnosť skákať. Imága sa objavujú v polovici júla až do konca augusta. Masové liahnutie prebieha na prelome júla a augusta. Približne po týždni až dvoch migrujú z rastlín, kde prebiehal ich vývoj, do sadov, záhrad, parkov ale aj na jahody. Na rastlinách sa nachádzajú usporiadane v radoch. Tu škodia cicaním až do konca septembra. Samčeky a samičky produkujú špecifické vibračné signály počas dňa ale najmä v noci. Po párení v septembri a októbri kladú vajíčka do drevín pod kôru. Jedna samička nakladie okolo 100 vajíčok. Má jednu generáciu do roka.
Rozšírila sa aj k nám
Voskovka zavlečená pochádza z východnej časti Severnej Ameriky (kanadské provincie Quebec a Ontario cez USA - od Atlantiku po štáty Minnesota, Nebraska, Kansas a Texas na západe).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.