18.08.2023 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O Farmu Dolina sa stará celá linka SIP

Či už sú to denné prírastky, alebo dojivosť, jedným z faktorov ovplyvňujúcich ekonomiku živočíšnej výroby je aj technika na zber krmovín. Cieľom každého poľnohospodára, zaoberajúceho sa živočíšnou výrobou, by tak malo byť efektívne a kvalitné dorábanie krmovín, čomu v značnej miere dokáže napomôcť aj kvalitná technika. Na trhu nájdeme množstvo špecialistov na krmovinársky segment strojov. Jedným z nich, ktorý oslovuje slovenských zákazníkov čoraz viac je slovinský výrobca SIP, ktorý na našom trhu zastupuje spoločnosť AGRI CS Slovakia.

Spoločnosť SIP je špecialistom na zber trávnych porastov pôsobiacim na trhu už viac, ako 55 rokov. SIP ponúka celý rad strojov pre optimálny zber krmovín, medzi ktoré patria čelné či bočné žacie stroje, žacie kombinácie, ako aj obracače a zhrňovače. Poľnohospodárske stroje SIP sú pritom čoraz viac uznávané po celom svete pre ľahké používanie, jedinečné robustné prevedenie a inovatívne riešenia, ktoré bez pochýb u tejto slovinskej značky nájdeme. Značka oslovuje ako veľké, tak i menšie poľnohospodárske podniky pracujúce či už v horských, alebo aj rovinatých oblastiach, vyžadujúce vysoký výkon a maximálnu produktivitu širokozáberových strojov, prípadne stroje s vynikajúcim pomerom ceny a kvality. Jedným zo spokojných zákazníkov značky je aj Ing. Miroslav Bobek z Trnavy, ktorý sa pred dvoma rokmi rozhodol pre kúpu krmovinárskej linky od spoločnosti AGRI CS Slovakia.

Poľnohospodárstvo ako hobby

Ing. Miroslav Bobek bol kedysi členom predstavenstva Roľníckeho družstva podielnikov Koš. V minulosti viedol farmu v Malých Karpatoch a poľnohospodárstvo ho ako koníček nesmierne bavilo. A tak keď po čase prišla možnosť odkúpiť majer Dolina v tesnej blízkosti Trnavy, odkiaľ pochádza, neváhal. „Rozhodli sme sa tak premiestniť všetku našu činnosť na jedno miesto. Na miesto kde budeme chovať zvieratá, dorábať produkty živočíšnej výroby a venovať sa prípadne aj predaju z dvora. A po rekonštrukcii objektov patriacich ku farme možno aj prenajímať zvyšné nevyužívané priestory,“ hovorí majiteľ farmy Ing. Miroslav Bobek a pokračuje: „V rozmere, v akom to teraz robíme sa jedná o čisto stratovú záležitosť. Dotácie, ktoré dostávame je možné pokladať len za akýsi milodar a tak farmu vedieme v podstate ako naše hobby. Výsledkom nášho hospodárenia je produkcia mäsa, vajec a iných produktov pre rodinu a blízkych priateľov. Aj s predajom z dvora je to na Slovensku komplikované, takže sa snažíme robiť to, čo sa dá. Za chod farmy však vďačíme aj tomu, že nie je hlavnou podnikateľskou činnosťou. Tou je autodoprava a dovoz a servis strojov, zdvíhacích montážnych plošín a zariadení, ktorej sa venujeme už tri desaťročia.“

O chod Farmy Dolina, na ktorej nájdeme hydinu, hovädzí dobytok či včely sa Miroslav Bobek stará spolu s manželkou a jedným pracovníkom, keďže zvieratá vyžadujú starostlivosť 365 dní v roku. Aj z tohto dôvodu si boli nútení ku chodu farmy zaobstarať kvalitnú techniku, s ktorou dokážu obhospodáriť všetky zvieratá a pozemky. Farmári z Doliny obrábajú 20 ha pôdy v Malých Karpatoch, vďaka čomu dokážu vyprodukovať krmivo pre svoje zvieratá. V opačnom prípade by boli podľa slov majiteľa farmy odkázaní na nákup krmiva, pričom v ekologickom poľnohospodárstve má aj takto zdanlivo jednoduchý nákup svoje úskalia. „Na základe našej výmery sme si stanovili, že budeme chovať zatiaľ každý rok 5 kráv a 5 teliatok. Pri väčšom počte zvierat by mohlo byť problémom seno, ktoré sa nám jeden rok podarí dorobiť a v ten ďalší ho už môže byť menej. Vždy musíme myslieť aj na zásoby na ďalší rok. V opačnom prípade by sa vynoril problém s kúpou ekologického sena. To sú nástrahy ekologického poľnohospodárstva,“ hovorí o svojom podnikaní majiteľ farmy.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down