Poukázať na potrebu spoločnej vzájomnej spolupráce podnikateľov na vidieku v poľnohospodárskej výrobe, službách, nevynímajúc ani obecné samosprávy, ale ani neziskový tretí sektor, ktorí môžu zabezpečiť zlepšenie životných podmienok a zamestnanosť obyvateľov na slovenskom vidieku, s využitím možností podpory rozvoja vidieka z verejných finančných zdrojov a z podporných fondov EÚ. Taký bol zámer a cieľ seminára, ktorý sa v dňoch 22. až 24. januára tohto roku uskutočnil v Modre.
Seminár zorganizovali Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky, Nezisková organizácia vidieckej turistiky v Modre a Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF. Na seminári sa zúčastnilo viac ako 50 starostov, zástupcov vidieka a tiež podnikateľov v poľnohospodárstve. S hlavnými prednáškami vystúpili Ing. Jozef Artim, ústredný riaditeľ SPPK, Ing. Juraj Kožuch, PhD., generálny riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry, prof. Ing. arch. Michal Šarafín, DrSc., a Ing. Juraj Kerekeš.
Chýba definícia poľnohospodára
Inžinier Jozef Artim v úvode zdôraznil potrebu definovať pojem "poľnohospodár". Položil si otázku, či je to ten, kto len poberá dotácie na pôdu, nevyrába, nepredáva, nevytvára žiadne pridané hodnoty, alebo je to ten, kto pôdu obhospodaruje, produkuje výrobky rastlinnej a živočíšnej výroby, a to často aj s rizikom dosiahnutia straty... Takáto definícia nám zatiaľ na Slovensku chýba.
Riaditeľ SPPK pokladá za pozitívne to, že po vstupe SR do EÚ priniesla Spoločná poľnohospodárska politika istotu pre poľnohospodárov v stabilite príjmov v prvom pilieri, a v druhom pilieri zasa priniesla podporné finančné prostriedky pre rozvoj vidieka. Priznal však, že v prvom programovacom období sme zdroje EÚ nevyužili tak, aby sme produkovali viac a lepších potravín, ktoré by mali vyššie zastúpenie na pultoch v obchodoch. Žiaľ, prehĺbilo sa zaostávanie SR nielen v rámci krajín V4, ale aj v rámci celej EÚ. Určitým dielom sa na tomto stave podpísalo aj nízke spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu, keď oproti 4 eurám na hektár na Slovensku je napríklad v Rakúsku táto podpora zo strany štátu až tridsaťnásobne väčšia. Ocenil však, že za ostatný rok sa toho u nás veľa zmenilo. Zdôraznil, že nestačí len peniaze získať, ale treba ich vedieť aj využiť. Ak chceme mať rozvinutý vidiek, nestačí naň chodiť len za turistikou, ale v dedinách treba aj niečo robiť, aby vidiek poskytoval príležitosti na zamestnanie ľudí, ktorí tam žijú.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)