Od 1. apríla 2015 prestanú v Európskej únii platiť mliečne kvóty. Prospeje tento krok odvetviam prvovýroby a spracovania mlieka na Slovensku?
Tak znie otázka v našej redakčnej ankete na mesiac január 2015. Dnes na túto otázku odpovedá MARGITA ŠTEFÁNIKOVÁ, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
„Na otázku, či zrušenie mliečnych kvót prospeje odvetviam prvovýroby a spracovania mlieka na Slovensku, jednoznačná odpoveď určite neexistuje. Všetko to, čo sa okolo tejto témy hovorí, je zatiaľ len v rovine hypotetických úvah. Pri odpovedi na túto otázku treba v prvom rade vychádzať z reálnych skutočností.
Tridsať rokov boli kvóty v sektore mlieka EÚ považované za nástroj na reguláciu trhu. Počas svojej histórie zaznamenali úspechy, ale aj pády. Nedá sa im odoprieť to, že na počiatku splnili cieľ, kvôli ktorému boli zavedené - odstránili sa veľké prebytky mlieka, a na trhu s mliekom kvóty pomohli nastoliť určitú rovnováhu. Ale na druhej strane treba otvorene priznať, že ani kvóty nedokázali regulovať veľké výkyvy na trhu. Nedokázali zabrániť tomu, že v roku 2009 došlo v sektore mlieka ku kríze, ktorá zlikvidovala tisícky mliečnych fariem vo všetkých krajinách EÚ. Dá sa povedať, že mliečne kvóty a celá „záchranná sieť“ EÚ zatiaľ zachránila len tie podniky, ktoré ako-tak vedeli obstáť a vyrovnať sa s podmienkami na trhu.
Preto je ťažké vyjadriť sa k otázke dopadov zrušenia mliečnych kvót na sektory mlieka aj z pohľadu jednotlivých krajín. Rozhodne treba vziať do úvahy pohľad prvovýroby, spracovania aj spotreby. Všeobecne sa dá povedať, že na všetkých troch úrovniach sú medzi jednotlivými krajinami veľmi veľké rozdiely, a navyše veľké rozdiely existujú aj medzi podnikmi v jednotlivých krajinách.
Každopádne, ak chceme hovoriť o očakávaných dopadoch zrušenia mliečnych kvót, musíme zísť až na úroveň podniku - či už prvovýroby alebo spracovania mlieka. Priemerný podnik v podstate neexistuje - je to len imaginárny štatistický subjekt. Ak sa pozeráme na podniky prvovýroby mlieka, v EÚ sú podniky malé i veľké, s nízkou i s vysokou úžitkovosťou, s dobrými i zlými produkčnými a reprodukčnými ukazovateľmi, s nízkymi i s vysokými nákladmi.
A všetky sú súčasťou veľkého otvoreného trhu, ktorý ich čím ďalej tým viac ovplyvňuje. Aj ten najmenší podnik, či už na Slovensku alebo v ktorejkoľvek inej krajine, je ovplyvňovaný situáciou na trhu v Európskej únii, ale dokonca aj situáciou vo svete.
Nuž a to, že podmienky na trhu s mliekom sa nezlepšujú, určite netreba zdôrazňovať. Kolíše výroba mlieka, kolíšu ceny vstupov, kolíšu ceny na všetkých úrovniach, a v konečnom dôsledku kolíše aj spotreba.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)