V uplynulom roku francúzska vláda na „prianie prezidenta Francúzskej republiky“ pripravila a schválila Zákon o rovnováhe obchodných vzťahov v poľnohospodárskom a v potravinárskom sektore a o zdravej a udržateľnej výžive. Zhodou okolností aj slovenské ministerstvo pôdohospodárstva paralelne s vyššie spomenutým zákonom začalo práce na novom zákone o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, pretože to považuje za jednu zo zásadných úloh rezortu, pričom právna úprava, týkajúca sa obchodných reťazcov z roku 2012, sa ukázala ako slabý a neefektívny nástroj pomoci pre dodávateľov potravín do obchodných reťazcov.
Myslíme si, že je veľmi užitočné porovnať tieto dve zákonné normy.
Predložená novela slovenského návrhu zákona má 13 strán. Z toho 5 strán je venovaných definícii neprimeraných podmienok, a 8 strán je venovaných ich kontrole.
Z predloženého slovenského návrhu nie je celkom jasné, komu má predložený zákon pomôcť, respektíve koho má ochrániť: či poľnohospodárov alebo obchodné štruktúry...
Hmlisté a veľmi široké označenie „dodávateľ“ je podľa nášho názoru nie celkom identické s označením farmár, respektíve výrobca.
Predložená novela v bode 4, písm. W, však ukazuje, že zákon má viac pomôcť obchodníkom ako farmárom, čo dokazuje aj skutočnosť, že z neprimeraných podmienok sú vylúčené potraviny, ktoré sú „predávané v predajnej akcii alebo pod obchodnou značkou odberateľa“.
Potraviny sa predávajú v akciách
Keďže vieme, že v akciách sa predá takmer 70 percent zo všetkých potravín, a keď si uvedomíme, ako narastá percentuálny podiel privátnych značiek, ktorý sa dnes pohybuje na úrovni 40 percent, tak potom sa pýtame, prečo nám treba zákon o predaji zanedbateľného podielu potravín?
Súčasný návrh zákona opakuje z predchádzajúceho zákona z roku 2012 v bode m/, že: „kúpa potraviny odberateľom za nižšiu kúpnu cenu ako náklady, vynaložené na výrobu potraviny, je neprimeranou podmienkou, a preto je takýto prístup zakázaný“.
Zákonodarca tým chce povedať, že ani poľnohospodár nemôže, respektíve sa mu zakazuje, predávať jeho produkty pod jeho výrobné náklady, a musí si teda pýtať viac.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)