Už je známe, že ceny za inovácie na tohtoročnom veľtrhu Agritechnica 2019 v nemeckom Hannoveri budú udelené štyridsiatim exponátom. Týchto štyridsať exponátov si podelilo 39 strieborných medailí a jednu zlatú a keďže sa jedná o skutočne veľký počet strojov, na začiatok sme si vybrali len niekoľko z nich.
Prevodovka eAutoPower e8WD pre veľké traktory radu 8R
I keď bude na tohtoročnej Agritechnice udelená len jedno najprestížnejšie ocenenenie, ktorou je zlatá medaila za inovácie, získa ju nie jedna, ale rovno dve spoločnosti. Spolupráca amerického výrobcu JOHN DEERE a belgického Joskin-u, ktorí sa podielali na vývoji plynulej prevodovka s hydrostaticko-mechanickým rozdelením výkonu priniesla svoje ovocie. Plynulé prevodovky s delením výkonu sa používajú v traktoroch už viac, ako dve desaťročia. V minulosti boli do traktorov inštalované systémy, ktoré zabezpečovali pohon ventilátora, kompresoru stlačeného vzduchu a napríklad aj klimatizácie. Prevodovka s označením eAutoPower, ktorou budú vybavené nové traktory radu 8R tak získa nielen zlatú medailu za inováciu, ale bude jej patriť aj pomyselný titul priekopníka v oblasti elektro-mechanických prevodoviek s s deleným výkonom. Výrobca sa rozhodol, že nahradí hydraulickú jednotku čerpadla a motora dvoma generátormi prúdu. Tieto generátory sú vyvinuté tak, aby vytvárali elektrickú energiu 100 kW, ktorú je možné využiť pre externú spotrebu ďalšími prípojnými zariadeniami. A práve v tomto bode nastupuje belgický Joskin, ktorý dokáže vo svojich trojnápravových cisternách túto elektrickú energiu využiť pre pohon dvoch náprav podvozku tridem. Aké výhody toto riešenie prináša? V prvom rade by sa malo pričiniť o výrazné zvýšenie životnosti samotnej prevodovky a tým aj o zníženie nákladov na údržbu traktora. Nadbytočná energia môže byť využívaná pre napájanie externých komponentov, čo takisto znižuje celkové náklady na prácu s rôznymi agregáciami. Jednou z najväčších výhod spolupráce JOHN DEERE/Joskin je však zvýšenie trakcie, a to či už pri jazde po cestných komunikáciách, alebo aplikácii hnojovice vo svahovitom teréne. Cisterna bude so svojím pohonom traktoru pomáhať a celková spotreba paliva tak zrejme poklesne.
IDEALDrive
Pri zbere plodín (najmä v čase, keď sú podmienky vzdialené od ideálnych) sa často stáva, že volant a stĺpik riadenia zhoršujú výhľad na biomasu, prúdiacu do šikmého dopravníka. Následkom býva časté upchávanie sa obilného kombajnu, čo negatívne vplýva na celkovú produktivitu, zvyšuje prestoje a výrazne vplýva na celkový komfort práce so strojom. V koncerne AGCO sa tak rozhodli, že svojim zákazníkom dajú na výber možnosť úplného odstránenia volantu a stĺpika riadenia. Možno si poviete, že čo potom s kombajnom. Práve z tohto dôvodu tu bude systém IDEALDrive. Pri sedadle obsluhy bude ako vždy umiestnená lakťová opierka s joystickom, ktorú nájdeme pri pravej ruke. Naľavo však má byť umiestnený ďalší joystick, ktorým bude možné ovládať všetky funkcie stroja, ktoré by ste hľadali pri volante (smerovky, riadenie a pod.). Intenzita riadenia (citlivosť zatáčania) má byť prispôsobená rýchlosti jazdy stroja a teda aj jednotlivým pracovným úkonom. A áno, tento systém spĺňa všetky požiadavky schvaľovania a takýto kombajn bude môcť jazdiť i po slovenských cestných komunikáciách.
AmaSelect Row
Pri pestovaní riadkových kultúr dochádza pri plečkovaní k ničeniu burín v medziriadkoch. Medzery medzi rastlinami však ostávajú nespracované a stále je tak nutné používať aj stroje na chemickú ochranu rastlín. Špeciálny systém dýz AmaSelect umožňuje vykonávať aplikáciu v kultúrach riadkových plodín s použitím štandardného postrekovača. Systém Amaselect sa skladá zo štyroch dýz, ktoré je možné prepínať tak, aby aplikovali pesticídy s rozstupom 25 a 50 cm. Jedinečná konštrukcia tak zabezpečuje pomerne presnú aplikáciu v riadkoch s rozstupom 75 a 50 cm, a to bez nutnosti akéhokoľvek vonkajšieho zásahu obsluhy. Prepínanie medzi aplikáciou celým záberom ramien a jednotlivými dýzami nad riadkami je možné vykonať jediným stlačením tlačidla. Dávka postrekovej kvapaliny je v termináli uložená pre oba spôsoby aplikácie a je automaticky upravená ihneď po zmene spôsobu aplikácie, takže sa nemusíte obávať o to, že by ste sa pozabudli a ošetrovali plodiny s vyššou dávkou. Netreba však zabúdať na to, že pre plné využitie tohto systému je potrebné vykonať výsev plodín s presnosťou RTK a taktiež vytvoriť presné a rovné koľajové riadky. Menším obmedzením je, že postrekovacie ramená by pre maximálne využitie tohto systému mali byť taktiež v optimálnej výške. Pri použití špeciálnych dýz s uhlom 40° je možné dosiahnuť šírku postreku 25 cm, ak sú postrekovacie ramená umiestnené vo výške 35 cm od podložky. Pri zmene dýz a zmene výšky ramien postrekovača sa teda mení aj výsledný obrazec postreku.
Horizon Star III Razor
Postrachom európskych pestovateľov kukurice je momentálne kukuričiar koreňový, ktorý ovplyvňuje aj zber kukurice rezačkami, či kombajnmi. Tento škodca dokáže napáchať veľké straty na úrodách, kvôli malým šúľkom a výskytu fuzárií.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.