Ochrana ovocných stromov proti škodcom na jar (I.)

V čase tesne pred začiatkom vegetácie alebo na jej začiatku sa robia ochranné opatrenia proti niektorým škodcom a chorobám, ktoré sú veľmi efektívne. Niektoré z týchto opatrení sú veľmi dôležité, lebo ak sa nevykonajú teraz, už ďalšie prijaté a realizované opatrenia môžu byť neúčinné.

Predjarný postrek proti škodcom v ovocnom sade

V ovocných sadoch sú škodcovia aktívni počas celej vegetácie, keď sa vykonáva aj najviac ochranných opatrení. Proti niektorým škodcom a aj chorobám sú účinné opatrenia aj pred začiatkom vegetácie, respektíve na začiatku vegetačného cyklu. Vykonávajú sa proti škodcom, ktorí prezimujú na ovocných stromoch, čiže proti prezimujúcim štádiám, alebo v čase aktivácie týchto škodcov. V minulosti boli tieto opatrenia známe ako „zimný postrek“. Vykonávali sa často aj v zimných mesiacoch, keď boli na to priaznivé podmienky, v prvom rade denné teploty nad 5°C. Prípravky, ktoré sa vtedy používali, boli pre zlé toxikologické vlastnosti zakázané. V dnešnej dobe sú využívané podobné opatrenia, pravda s inými prípravkami, ekologicky prijateľnejšími, a v iných termínoch, t. j. aplikácie sú posunuté na neskôr - pred začiatkom vegetácie, alebo na začiatku vegetácie. Predjarné ošetrenie jabloní sa robí vtedy, keď sa už neočakávajú nižšie teploty. Ošetrenie sa odporúča vykonať po dlhšom oteplení, keď už začína aktivácia prezimujúcich škodcov (pri teplotách aspoň 10 ⁰C, spoľahlivejšie nad 15 ⁰C). Toto ošetrenie treba na jabloniach vykonať do fázy ružového púčika. V intenzívnych sadoch, kde sa vykonáva dôrazná ochrana, sa toto opatrenie môže v niektorých rokoch aj vynechať. V extenzívnych sadoch, kde sa ochrana vykonáva sporadicky, má toto opatrenie významnú úlohu, no úplne nevyrieši problémy s jednotlivými škodcami.

Ktorých škodcov môžeme týmto spôsobom regulovať?

Opatrenia vykonané pred začiatkom vegetácie, respektíve na jej samom začiatku, sú účinné proti:

  • červcom: štítnička nebezpečná - Quadraspidiotus perniciosus, štítnička čiarkovitá – Lepidosaphes ulmi, puklica slivková - Eulecanium corni,
  • voškám: voška jabloňová – Aphis pomi, voška skorocelová – Dysaphis plantaginea, voška hniezdotvorná – Brachycaudus schwartzi, voška broskyňová – Myzus persicae, vlnačka krvavá – Eriosoma lanigera,
  • méram: méra jabloňová – Cacopsylla mali, méra hrušková – Cacopsylla pyri, 
  • roztočom: roztočec chmeľový - Tetranychus urticae, roztočec viedenský – Tetranychus viennensi a roztočec ovocný - Panonychus ulmi.

Čo urobiť pred ošetrením? Pre tým, ako sa vykoná ošetrenie, treba urobiť kontrolu napadnutia ovocných stromov. Na konároch, konárikoch a v štrbinách kôry sa nachádzajú rôzne druhy hmyzu a roztočov, ktoré tu môžu prezimovať.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down