V čase tesne pred začiatkom vegetácie alebo na jej začiatku sa robia ochranné opatrenia proti niektorým škodcom a chorobám, ktoré sú veľmi efektívne. Niektoré z týchto opatrení sú veľmi dôležité, lebo ak sa nevykonajú teraz, už ďalšie prijaté a realizované opatrenia môžu byť neúčinné.
Piliarka slivková a piliarka žltá
Ide o veľmi významných škodcov sliviek. V niektorých rokoch môžu lokálne zničiť aj 90 percent plodov. Na napadnutých plodoch vidno čierny otvor s trusom. Pri vhrýzaniu sa do plodu pahúsenice nekonzumujú pletivá plodu, ale sa živia kôstkou a semenom. Dôsledkom napadnutia hromadne opadávajú zelené nevyvinuté plody. Napadnuté plody páchnu po bzdochách. Imága lietajú, keď sú slivky vo fáze pučania, alebo kvitnutia až na konci kvitnutia. Najväčšie napadnutie je vtedy, keď sú slivky rozkvitnuté, pretože sú najlepšie podmienky na prijímanie potravy a kladenie vajíčok. Ak sa kvitnutie skončilo, napadnutie je nepatrné alebo žiadne. Imága sa koncentrujú na odrody, ktoré kvitnú.
Samičky piliarok vyhľadávajú biele kvety sliviek, respektíve jabloní a kladú do nich vajíčka. Láka ich biela farba a tak ich môžeme nalákať a nachytať na biele lepové dosky. Takto môžeme výrazne znížiť počet nakladených vajíčok do kvetov. Lapače vyvesujeme do koruny stromu týždeň pred začiatkom kvitnutia, zvyčajne dve dosky na každý meter stromu. Potrebu priamej ochrany proti tomuto škodcovi môžeme určiť na základe náletu imág na biele lepové doštičky a na základe výskytu vajíčok. Optimálny termín ochrany sa stanový na základe sledovania vývoja vajíčok. Postrek sa vykonáva, keď z vajíčok vidno červené oči lariev. Postrek môžeme urobiť hneď po odkvitnutí , keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov. Ošetrenie sa robí iba na miestach pravidelného silného výskytu, kde sú každoročne zaznamenané škody. Z chemických prípravkov sú povolené s účinnou látkou deltametrin.
Vlnačka krvavá
Odborne Eriosoma lanigera (Pemphigidae, Sternorrhyncha), je voška, ktorej bezkrídle samičky sú pokryté dlhými bielymi voskovými vláknami (podobajú na vlnu - preto názov vlnačka). Tieto vlákna prekrývajú kolónie týchto vošiek a tak ich chránia pred nepriateľmi, ale aj pred insekticídnymi postrekmi, čím komplikujú ochranu. Roztlačením tejto vošky medzi prstami zostane na prstoch červená hmota pripomínajúca krv - preto v názve krvavá. Vlnačka krvavá škodí vyciciavaním štiav na konároch a spôsobuje vznik kambiálnych nádorov. Silne napadnuté stromy zaostávajú v raste a môžu aj uhynúť. Ohrozené sú najmä mladé stromy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.