09.04.2021 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana ozimných obilnín proti chorobám päty stebla

Každý rok je počasie iné, preto k ošetrovaniu obilnín treba pristupovať až po monitorovaní zdravotného stavu a dôkladnom zvážení napadnutia, resp. možného šírenia chorôb. Choroby sa šíria s obmenami rovnaké, ako v predchádzajúcich rokoch. Sme už na ne pripravení, menia sa iba fungicídy. Pozrime sa teda na novinky pre prvé fungicídné ošetrovanie obilnín.

Signalizačná správa

Černanie báz stebiel

Odborne Ophiobolus graminis syn. Gaeumannomyces graminis, vyžaduje na šírenie teploty 12 až 20°C a prevlhčené pôdy. Šíri sa z pozberových zvyškov rastlín, ohrozuje teda porasty na poliach, na ktorých je pestovaná obilnina po obilnine. Koreňový systém napadnutých rastlín je tmavo sfarbený, postupne odumiera. Choroba prechádza na pätu stebla a pošvy spodných listov, kde tvorí povlak čierneho mycélia. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a ak neodumrú celé, počas dozrievania sú nápadné vybielenými hluchými klasmi, alebo klasmi s drobnými zrnami. Choroba vyvoláva núdzové dozrievanie. Prah škodlivosti je 20 percent napadnutých listových pošiev vo fáze koniec odnožovania až prvé kolienko (BBCH 29-31). Konkrétne proti černaniu báz stebiel je okrem morenia povolený iba jeden fungicídn na báze účinných látok bixafen + prothioconazole + spiroxamine. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Maximálny počet použití za sezónu jeden až dvakrát podľa plodiny.

Steblolam

Odborne Tapesia yallundae anamorfa Ramulispora herpotrichoides syn. Pseudocercosporella herpotrichoides. Optimálna teplota na šírenie je 10°C. Prejavuje sa koncom odnožovania tvorbou oválnych pozdĺžne umiestnených svetlohnedých škvŕn s tmavým okrajom na listovej pošve najstaršieho listu. Dôležitý znak pravého steblolamu je vatovitý povlak mycélia, ktorý je vo vnútri stebla v mieste škvrny. Ten môže neskôr spôsobiť lámanie stebla a padanie rastlín rôznymi smermi. Prah škodlivosti je 20 percent napadnutých listových pošiev vo fáze koniec odnožovania až prvé kolienko (BBCH 29-31).

Účinná látka bixafen (carboxamidy) pôsobí ako inhibítor enzýmu sukcinátdehydrogenázy (SDH inhibítor). Má lokálne systémové pôsobenie s preventívnym a kuratívnym účinkom, pôsobí proti širokému spektru hubových chorôb. Účinná látka prothioconazole je systémovo pôsobiaca účinná látka zo skupiny triazolinthionov. Pôsobí ako inhibítor biosyntézy sterolov, potrebných na výstavbu bunkových membrán (SBI inhibítor). Tým, že zasahuje reťazec biosyntézy ergosterolu na viacerých miestach, zvyšuje spoľahlivosť účinku. Spiroxamine je systémová účinná látka zo skupiny spiroketalamínov. Inhibuje biosyntézu sterolov blokáciou činnosti enzýmu reduktáza. Spôsobuje väčšiu priepustnosť bunkových stien a pokles tlaku v bunkách húb, čo má za následok ich vysychanie a následné odumieranie.

Novinka v ochrane

V januári tohto roku bol schválený nový postrekový fungicídny prípravok so systémovým účinkom vo forme emulzie typu olej - voda (EW), určený na ošetrenie ozimných obilnín proti steblolamu na pšenici ozimnej, jačmeni ozimnom, ovse ozimnom, raži ozimnej a tritikale.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down