„Účinné látky chlorpyrifos a thiacloprid patrili k tým najpoužívanejším na Slovensku aj v Českej republike. V nastávajúcej sezóne sa musíme bez nich zaobísť. Stalo sa tak v celej EÚ. Tým, že boli zakázané tieto dve mimoriadne používané látky – sme prišli o 60 percent postrekov v pšenici a viac ako 70 percent postrekov v repke.“
Skonštatoval doc. Ing. Ján Kazda, CSc., z Českej Zemědělskej Univerzity Praha počas odborného sympózia spoločnosti Corteva Agriscienence.
V súčasnej dobe proti prenášačom viróz - voškám a cikádkam v pšenici máme k dispozícii iba pyretroidy, prípadne účinnú látku sulfoxaflor, ktorú môžeme použiť iba v obilninách v jarnom období a nie na jeseň. Podobne zložitá začína byť ochrana proti kohútikom, pričom by do úvahy prichádzala aplikácia hnojiva DAM pre zníženie početnosti tohto škodcu. „Avšak proti iným - súčasne sa vyskytujúcim škodcom, ako je byľomor sedlový a strapky, nemáme registrovaný žiadny prípravok a práve aplikáciou razantnejších organofosfátov sme znižovali aj týchto závažných škodcov,“ uviedol K. Kazda, podľa ktorého veľké starosti budú zrejme robiť vošky na repke, ktoré prenášajú vírusové choroby: „O mimoriadnom výskyte vošiek v roku 2016 sme si mysleli, že sa už nebude opakovať. Nie je to však pravda, pretože v posledných piatich rokoch máme 20 až 200 násobne vyššie výskyty vošiek v porovnaní s ich výskytom v roku 2010.“
Ochrana porastov proti siatici po zákaze účinnej látky chlorpyrifos je v súčasnej dobe prakticky nemožná. Problémy môžeme očakávať aj v ochrane proti stonkovým krytonosom, kde najúčinnejšie látky chlorpyrifos a thiacloprid už nemôžeme používať. Rovnako sa to týka aj populácií blyskáčika, rezistentných proti pyretroidom. V prípade byľomora kelového z možností ochrany ostala účinná látka acetamiprid, ostatné účinné látky sú podľa výsledkov pokusov prakticky neúčinné.
Aké sú možnosti
V ochrane by bolo dobré využívať aj metódy agrotechnické, fyzikálne, avšak ako uviedol J. Kazda, proti hlavným škodcom nemajú preukázateľne zaujímavé výsledky. Ďalším z riešení je aplikácia nových účinných látok, napr. sulfoxaflor, ktorá je registrovaná v ČR aj na Slovensku v dvoch prípravkoch - Transform a Gondola. Veľmi dobre účinkuje proti všetkým druhom vošiek vrátane rezistetných populácií, taktiež proti strapkám. Avšak ako uviedol J. Kazda, nemôže sa aplikovať na jeseň.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.