19.05.2015 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana repky ozimnej a slnečnice ročnej proti chorobám

Riziko výskytu bielej hniloby v porastoch repky na Slovensku bolo v minulom roku 2014, na základe prognózy, veľmi vysoké a len minimálne zrážky v júni zabránili väčším škodám. Napriek súčasnému obdobiu bez zrážok, nie je možné vylúčiť možnosť vzniku a objavenia sa bielej hniloby v porastoch. Vznik infekcií a rozvoj ochorenia podporujú zrážky v čase kvitnutia a najmä v čase opadávania korunných lupienkov. Fungicídne ošetrenie proti bielej hnilobe sa vykonáva v období kvitnutia, v závislosti od priebehu počasia.

Biela hniloba

Pri prognózovaní výskytu bielej hniloby v roku 2014 bolo patogénom Sclerotinia sclerotiorum v priemere infikovaných až 16,01 % korunných lupienkov. Najviac napadnutých lupienkov bolo zistených v termínoch 18.4, 25.4 a 5.5, pričom percento napadnutých lupienkov odobratých z jednotlivých porastov ozimnej repky sa pohybovalo od 19 do 43 % (Graf 1). V roku 2013 bolo infikovaných priemerne 4,69 % a v roku 2012 len 0,4 % zo všetkých odobratých korunných lupienkov. Aj z týchto údajov vyplýva, že riziko výskytu bielej hniloby v porastoch repky ozimnej je v každom roku a záleží od miestnych agroklimatických podmienok v akej miere sa dokáže infekcia rozšíriť. Fungicídne ošetrenia majú výrazný vplyv a môžu zabrániť rozvoju infekcie.

V súčasných podmienkach pestovania repky ozimnej by mali byť porasty v období kvitnutia fungicídne ošetrené aspoň raz. Ak porasty v tomto období nie sú ošetrené, neskôr už nie je možné prípadný výskyt ochorenia ovplyvniť. Posledným možným termínom fungicídnej ochrany porastov repky, aj proti patogénom infikujúcim šešule, je rastová fáza dokvitania (kvitne už iba 10 % vrchných kvietkov). Ošetrenia fungicídmi so širším spektrom účinku je možné použiť aj proti patogénnom spôsobujúcim pleseň sivú, čerň repkovú a čiastočne pôsobia aj proti patogénom spôsobujúcim verticíliové vädnutie repky. V mnohých zahraničných pokusoch takéto ošetrenie malo vplyv aj na zvýšenie úrod repky (green efect).

Ochrana porastov

Biela hniloba patrí tiež k veľmi dôležitým chorobám slnečnice ročnej. Okrem nej sa na slnečnici môže objaviť aj sivá škvrnitosť slnečnice (diaportové usychanie slnečnice), pleseň sivá a alternáriová škvrnitosť.

Z hľadiska dobrej účinnosti používaného fungicídneho prípravku, je veľmi dôležitý termín jeho aplikácie. Všeobecne sa odporúča prvýkrát ošetrovať porasty slnečnice preventívne v rastovej fáze 10 – 16 listov. Niekedy je možné urobiť toto ošetrenie už vo fáze 4 – 8 listov, čo je základom zdravého vývoja porastu. Ďalšie ošetrenia, vo fáze kvitnutia a začiatkom dozrievania slnečnice, by mali slúžiť k predĺženiu vegetačnej doby a zlepšeniu zdravotného stavu úborov a nažiek.

Ošetrenie v prvom termíne je vhodné robiť najmä v porastoch s predpokladaným vyšším výskytom bielej hniloby slnečnice. Skorý termín aplikácie fungicídu (vo fáze 8 – 10 listov) môže čiastočne zabrániť vzniku myceliárnej infekcie koreňov slnečnice a skorým askospórovým infekciám patogéna.

Aplikácia fungicídov na začiatku kvitnutia, prípadne po odkvitnutí sa robí na ochranu slnečnice proti patogénnym organizmom infikujúcich rastliny slnečnice v druhej polovici vegetačnej doby. Najmä v rastovej fáze kvitnutia je slnečnica veľmi citlivá na vznik infekcií. Ak sú tomto období vyššie úhrny zrážok, môže byť riziko týchto infekcií veľmi vysoké.

Proti bielej hnilobe úborov slnečnice, sa odporúča urobiť ošetrenie porastov na začiatku kvitnutia. V tomto období sú rastliny slnečnice náchylné ku vzniku askospórových infekcií hubou Sclerotinia sclerotiorum, ktorá spôsobuje bielu hnilobu. Fungicídny prípravok, za optimálnych podmienok, môže chrániť tvoriace sa úbory slnečnice pred vznikom infekcie približne 30 dní. V prípade, ak by boli vhodné podmienky pre infekciu úborov slnečnice koncom leta a porasty boli ošetrené na začiatku kvitnutia, účinok proti neskorším infekciám nemusí byť dostatočný. Aby sa dosiahla dostatočná ochrana úborov slnečnice proti bielej hnilobe, odporúča sa v niektorých prípadoch použiť dve ošetrenia, jeden na začiatku kvitnutia a druhý na konci kvitnutia. Podobne je to aj v prípade plesne sivej a alternáriovej škvrnitosti.

Ďalším patogénom, infikujúcim rastliny slnečnice v období kvitnutia je Diaporthe helianthi, ktorý spôsobuje sivú škvrnitosť slnečnice (diaportové usychanie slnečnice). Infekcie v podmienkach Slovenska vznikajú, v závislosti od agroklimatických podmienok v danom ročníku, obyčajne v júli.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down