27.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana slnečnice proti chorobám a škodcom

V máji a teraz preletela na sekundárnych hostiteľov voška slamihová (Brachycaudus helichrysi). Jej nálet podporuje teplé a suché počasie. V chladných rokoch je nálet až pred tvorbou úborov. Účinný je postrek insekticídmi a aficídmi v čase, keď priemer kvetného puku dosiahne 2-3 centimetre. Ošetrenie je vhodné urobiť najneskôr 14 dní pred začiatkom kvitnutia. Niektorí autori odporúčajú ošetrenie už pri objavení sa prvých kolónií vošiek na slnečnici. Prah škodlivosti je 20 kusov vošiek na jednu rastlinu v čase od objavenia do začiatku tvorby kvetných pukov, 40 kusov na rastlinu pred kvitnutím.

Signalizačná správa

V súčasnosti nie je povolený proti voške slamihovej žiadny insekticíd, účinkujú však prípravky povolené proti iným škodcom. Proti bzdôškam a strapkám sú povolené prípravky s účinnou látkou acetamiprid.Účinok má ajinsekticíd povolený do slnečnice proti potemníkovi pieskovému.

Alternáriová škvrnitosť

Rovnako ošetrite porasty proti alternáriovej škvrnitosti,ktorú spôsobuje viacero húb(Alternaria alternata, Alternaria helianthi, Alternaria helianthinficiens). Prejavuje sa na listoch hnedými prepadnutými škvrnami často s koncentrickými kruhmi s tmavozelenými spórami. Napáda aj stonky, úbory a nažky. Pri silnom napadnutí rastliny zakrpatievajú, vädnú a odumierajú. Na foliárnu aplikáciu sú povolené boscalid + dimoxystrobin,prothioconazole + tebuconazole, fluopyram + prothioconazole, pyraclostrobina biologické prípravky s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler,alebo s obsahom Bacillus subtilis. Ošetrenie zopakujte v plnom kvete a na konci kvitnutia. Znovu s dôrazom na ochranu včiel, to znamená ošetrovanie v bezletovom čase včiel prípravkami s rizikom prijateľným pre včely Vč3.
Biela hniloba

Presne v tých istých termínoch treba ošetriť porasty aj proti bielej hnilobe(Sclerotinia sclerotiorum), ktorá patrí k najvýznamnejším chorobám slnečnice. Príznakom jezmäknutie pletiva, svetlo žlté postupne hnednúce škvrny za vlhka pokryté bielym mycéliom. Rastliny vädnú, lámu sa, odumierajú. Ak vytvoria úbory, tak sú s hluchými nažkami. Zdrojom nákazy sú skleróciá vo vrchnej vrstve pôdy, kam sa dostali pri zbere z napadnutých rastlín nielen slnečnice, ale aj repky, sóje, maku, zeleniny a iných rastlín. Skleróciá sa môžu dostať do pôdy aj ako prímes osiva. Zo sklerócií prerastá huba do vzchádzajúcich rastlín a môže spôsobiť ich odumretie. Neskôr napáda korene a koreňový kŕčok, čo vedie k núdzovému dozrievaniu slnečnice. Listy bývajú infikované v ich úžľabí. Zníženie množstva sklerócií v pôde je možné pravidelnou orbou a správnym osevným postupom. Odstup od pestovania hostiteľských rastlín má byť šesť rokov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down