Aktuálne je obdobie preletu vošky slamihovej (Brachycaudus helichrysi) na sekundárnych hostiteľov. Jej nálet podporuje teplé a suché počasie. Účinný je postrek insekticídmi a aficídmi v čase, keď priemer kvetného puku dosiahne dva - tri centimetre. Ošetrenie je vhodné urobiť najneskôr 14 dní pred začiatkom kvitnutia. Niektorí autori odporúčajú ošetrenie už pri objavení sa prvých kolónií vošiek na slnečnici. Prah škodlivosti je 20 kusov vošiek na jednu rastlinu v čase od objavenia do začiatku tvorby kvetných pukov, 40 kusov na rastlinu pred kvitnutím.
Signalizačná správa
Proti voške slamihovej nie je registrovaný žiadny insekticíd, všeobecne proti voškám je povolený insekticíd s účinnou látkou deltamethrin - svetlostabilný syntetický pyretroid. Pôsobí ako dotykový a požerový jed. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli postrekom rovnomerne ošetrené všetky časti rastlín. Pri použití na včelomilné plodiny sa odporúča aplikácia iba mimo obdobia kvitnutia.
Bzdôšky a strapky
Proti bzdôškam a strapkámsú povolené prípravky s účinnou látkou acetamiprid. Je to vysoko účinný systémový insekticíd, zo skupiny neonikotinoidov, ktorý pôsobí ako neurotoxikant. Viaže sa na nikotínové receptory acetylcholínu v centrálnom nervovom systéme hmyzu, čím následne dochádza k paralýze a úhynu cieľových škodcov.
Prípravok na báze účinnej látky lambda-cyhalothrin patrí do skupiny syntetických svetlostabilných pyretroidov. Účinná látka rýchlo preniká do kutikuly hmyzu a spôsobuje narušenie nervového systému zasahovaním do sodíkových kanálov čím dochádza k rýchlemu úhynu hmyzu. V priebehu niekoľkých minút dochádza k dezorientácií a zastaveniu žeru, nasleduje ochrnutie a úhyn hmyzu. Protipožerový a repelentný účinok tiež prispieva k účinku ochrany plodín, zahŕňajúci prevenciu prenosu vírusov hmyzom. Vyznačuje sa rýchlou účinnosťou (knock-down efektom) a dlhým reziduálnym pôsobením. Hmyz usmrcuje ako dotykový a požerový jed. Účinok má ajproti potemníkom a dlhánikovi.
Alternáriová škvrnitosť
Rovnako ošetrite porasty proti alternáriovej škvrnitosti,ktorú spôsobuje viacero húb(Alternaria alternata, Alternaria helianthi, Alternaria helianthinficiens). Prejavuje sa na listoch hnedými prepadnutými škvrnami často s koncentrickými kruhmi s tmavozelenými spórami. Napáda aj stonky, úbory a nažky. Pri silnom napadnutí rastliny zakrpatievajú, vädnú a odumierajú. Na foliárnu aplikáciu sú povolené boscalid+dimoxystrobin,prothioconazole+ tebuconazole, fluopyram+prothioconazole,pyraclostrobina biologické prípravky s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler, alebo s obsahom Bacillus subtilis. Ošetrenie zopakujte v plnom kvete a na konci kvitnutia. Znovu s dôrazom na ochranu včiel, to znamená ošetrovanie v bezletovom čase včiel prípravkami s rizikom prijateľným pre včely Vč3.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.