02.06.2020 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od čítania genómu k modifikovaným odrodám

"Prečítanie dedičnej informácie pšenice siatej bolo dlho považované za nemožné kvôli jej enormnej veľkosti, ktorú predstavuje viac než šestnásť miliárd písmen dedičného kódu. Zložitosť dedičnej informácie pšenice, ktorá je päťkrát väčšia ako má človek, je daná tým, že sa skladá z troch navzájom podobných subgenómov a tiež tým, že väčšina genómu je tvorená mnohokrát sa opakujúcimi úsekmi DNA."

Uviedol prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSC. z Ústavu experimentálnej botaniky AV ČR, v. v. i., Olomouc, počas odborného semináru spoločnosti VP AGRO v Nitre, ktorý sa spolu so svojím tímom zásadne podieľal na prečítaní genómu pšenice.

Odpovede na otázky prečo vlastne chceme poznať dedičnú informáciu pšenice. A nielen pšenice, ale aj ďalších plodín, sú viaceré. Pšenica je základnou potravinou pre viac ako tretinu svetovej populácie. V roku 2050 stúpne počet obyvateľov zemegule na 9,6 miliárd a na zabezpečenie ich výživy je nutné každoročne zvyšovať úrodu pšenice o 1,6 percenta. Pretože ale ubúda pôda a mení sa klíma, nebude to možné dosiahnuť bez nových odrôd s lepšími vlastnosťami.

Tieto úseky DNA sa ale nachádzajú v blízkosti génov s ktorými se dedia spoločne. Pokiaľ teda identifikujeme rastlinu s daným markerom, s vysokou istotou predpokladáme, že bude mať nami požadovanú vlastnosť (ponesie aj gén, ktorý túto vlastnosť ovplyvňuje). Ich využívanie podstatne urýchľuje proces šľachtenia.

„Hovoríme o tom, že raz budeme môcť dedičnú informáciu modifikovať - upravovať. Najskôr, však musíme mať dedičnú informáciu prečítanú a až potom môžeme upravovať, resp. „opravovať písmenká v texte“ s cieľom zmeniť ich tak, aby rastlina mala určité požadované vlastnosti. Potrebujeme poznať dedičnú informáciu rastliny a ideálne sa snažíme získať tzv. referenčnú sekvenciu genómu, ako vzor pre ostatné rastliny a odrody v rámci druhu,“ objasnil ciele J. Doležel.

Genóm pšenice je mimoriadne rozsiahly

Pšenica siata, ktorú dnes pestujeme, má veľmi zložitú dedičnú informáciu, pretože je výsledkom niekoľkonásobného kríženia troch planých predchodcov pšenice. V porovnaní s plodinami, ako sú napr. ryža, či kukurica, má preto dedičnú informáciu oveľa zložitejšiu. Dedičná informácia ryže odpovedá jednej polovici jedného z 21 chromozómov pšenice.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down