Nezvyčajne teplé počasie v máji a júni spôsobilo, že sú poľné plodiny vo vyšších vývojových fázach, aj mnohí škodcovia sa vyvinuli skôr. Už v 22. a 23. týždni sme dosiahli sumu efektívnych teplôt (SET) 360d° (denných stupňov Celzia), ktorá signalizuje začiatok kladenia vajíčok vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis).
Signalizačná správa
Vijačka kukuričná prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samička je žltohnedej farby, dlhá okolo 20 milimetrov s rozpätím krídiel 30 milimetrov. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10 - 30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10 až 15 dní. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 milimetrov, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 centimetrov nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou fuzarióz.
Možnosti ochrany
Biologická ochrana
Jednou z možností je zavesenie kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma pintoi a Trichogramma evanescens, ktoré kladú vajíčka do vajíčok vijačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok vijačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka 100 kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu.
Môžete aplikovať biologický insekticídny prípravok vo forme zmáčateľného prášku, ktorý obsahuje Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki. Je určený proti vijačke kukuričnej v chmeli. Pôsobí ako požerový preparát proti húseniciam motýľov radu Lepidoptera. Prípravok je najúčinnejší proti húseniciam prvého a druhého instaru. Húsenice po požití prípravku zastavujú prestávajú prijímať potravu a po 2 až 5 dňoch hynú. Nepôsobí na dospelé jedince motýľov, ani na iných škodcov, nepoškodzuje ani ich antagonistov. Použitie je maximálne trikrát za sezónu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.