19.01.2016 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie osiva jačmeňa jarného

Základom ošetrovania osiva jarných obilnín zostáva morenie proti listovým a klasovým chorobám obilnín. Jačmeň jarný moríme proti najvýznamnejším chorobám prenosným osivom.

Signalizačná správa

Hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres anamorfa: Drechslera teres, syn. Helmintosporium teres)

Napáda ozimný aj jarný jačmeň. Prezimuje hlavne v osive, na ozimnom jačmeni alebo výdrve. Na rastlinných zvyškoch má krátku životnosť. Primárna infekcia vzniká vždy z osiva. Mycélium zo zrna prerastá do klíčiacej rastlinky, ak zasiahne rastový vrchol, môže jačmeň odumrieť. Na rastlinách, ktoré ďalej vegetujú, prerastá do listov a tvorí svetlohnedé pásiky na hornej strane listov. Pásiky postupne tmavnú, šíria sa pozdĺžne aj priečne a tvoria sieťovú štruktúru. Tento typ hnedej škvrnitosti je označovaný ako sieťový typ (net typ). Ak huba tvorí iba oválne hnedé škvrny v strede tmavé so svetlým lemovaním bez sieťovania, je označovaná za škvrnitý typ (spot typ). Pletivo v strede oboch typov škvŕn nekrotizuje. Pri silnej infekcii a rozsiahlom poškodení list usychá. Sekundárnu infekciu spôsobujú spóry, ktoré sa vyvinuli na napadnutých listoch a po prenesení dažďom a vetrom na zdravé listy klíčia a poškodzujú ďalšie listy. Výsledkom je zníženie hmotnosti zŕn a redukcia úrody. Prvá vlna epidémie kulminuje vo fáze odnožovania, druhá v období steblovania až klasenia. Choroba sa vyskytuje v chladnejších a vlhších polohách. Optimálna teplota je 20°C, vysoká relatívna vlhkosť vzduchu nad 95 percent. Epidémia môže vzniknúť v priebehu 5 - 7 dní.

Účinné látky v moridlách proti hnedej škvrnitosti na jarnom jačmeni sú mancozeb,  prothioconazole+tebuconazole, carboxin+thiram, difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole, fluxapyroxad a nová kombinácia účinných látok fluopyram+ prothioconazole+tebuconazole.

Hnedá prúžkovitosť jačmeňa (Pyrenophora graminea, anamorfa: Helmintosporium gramineum)

Infikované zrno je hlavným zdrojom infekcie. Sekundárny zdroj sú konídie , ktoré sa tvoria na škvrnách napadnutých listov počas vegetácie. Nenapádajú však ďalšie listy, ale zelené zrno, kde prečkajú medzi plevou a obilkou do ďalšej sejby. Na povrchu zrna nie sú viditeľné žiadne príznaky napadnutia. V poraste pozorujeme najskôr nenápadné svetlé prúžky na pošvách prvých listov, neskôr v čase odnožovania výrazné žlté pruhy pozdĺž žilnatiny. Tieto postupne nekrotizujú, hnednú, listy sa strapkajú až môže dôjsť k odumretiu rastliny. Podmienky rozvoja choroby sú rovnaké, ako pri hnedej škvrnitosti jačmeňa. U nás zatiaľ nie je významne rozšírená.

Účinné látky v moridlách proti prúžkovitosti jačmeňa na jarnom jačmeni sú: mancozeb, prothioconazole+tebuconazole+triazoxide, prothioconazole+tebuconazole, difenoconazole, difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole, fluxapyroxad a nová kombinácia účinných látok fluopyram+ prothioconazole+tebuconazole.

Rynchospóriová škvrnitosť jačmeňa (Rhynchosporium secalis)

Prezimuje ako mycélium v listoch jačmeňa, alebo v pôde na rastlinných zvyškoch. Na jar sa na infikovaných listoch tvoria konídie, ktoré spôsobujú sekundárne infekcie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

23

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down