26.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie repky na jar

Počasie začiatkom marca skočilo z mrazov na vysoké denné teploty okolo 12°C a na porastoch repky sa ojedinele začal objavovať krytonos štvorzubý. Teploty však znovu klesli, to znamená že ošetrenie bude aktuálne až po novom oteplení na požadovanú teplotu.

Signalizačná správa

Krytonos štvorzubý (Ceutorhynchus quadridens) je menší ako repkový, 2,5 - 3,5 milimetra dlhý, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do 4 až 5 milimetrov. Jeho škodlivosť je menšia, samičky kladú vajíčka do listových stopiek alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v stred­nej žilke listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Dôsledkom uvedeného sú rastliny oslabené.

Krytonos repkový (Ceutorhynchus napi) nalieta do porastov pri teplotách 10 až 12°C. Kritické číslo pri krytonosovi repkovom je jeden dospelec na 40 rastlín, pre krytonosa štvorzubého je kritické číslo 4 až 6 chrobákov za tri dni v Mőrickeho miske, alebo dva chrobáky priemerne za tri dni na jeden lepový pás. Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom začnú samičky klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Pripomínam, že krytonos repkový je väčší, imága dosahujú veľkosť 3 až 4 milimetre. Po naletení na porast, počas úživného žeru, vyžierajú imága do listov a stoniek malé otvory a následne kladú samičky vajíčka do hornej časti stoniek. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti 6 až 8 milimetrov, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.

Možnosti ochrany

K dispozícii je systémový insekticíd na báze neonikotinoidov, účinná látka acetamiprid (max. jedenkrát za sezónu), pôsobí ako neurotoxikant (blokáda nikotínového ACh receptoru v postsynaptickej membráne). Účinná látka thiacloprid patrí do skupiny chloronicotinylov. Pôsobí ako kontaktný a požerový jed, má systémový  účinok spočívajúci v narušení prenosu impulzov vo vnútri nervového systému hmyzu. Mechanizmus je podobný ako u acetylcholinesterázy, avšak thiacloprid je pomaly aktivovaný. Jeho trvalé pôsobenie vedie k celkovej disfunkcii nervového systému a následne k usmrteniu. Prípravok je účinný predovšetkým proti cicavému hmyzu, ale tiež i proti žravým škodcom. Rastlinami je veľmi dobre znášaný.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down