Dúfajme, že daždivé počasie pominie a zber repky bude za sucha. Určite bude treba upraviť porasty tak, aby boli čo najmenšie straty na úrode. Po zákaze diquatu, ktorý bol určený na desikáciu pred zberom, je výber vhodného prípravku sťažený. Zostali lepidlá, vodné sklo a na desikáciu sa využívajú glyfosáty.
Signalizačná správa
Prípravok vo forme kvapalného koncentrátu (SL) pre riedenie vodou, ktorý je určený na zníženie zberových strát (použitie do 20. novembra 2024) aplikujte postrekom na šešule repky (ozimnej, jarnej) a kapustovej zeleniny. Vďaka svojim lepivým vlastnostiam a vytvoreniu povlaku na šešuliach znižuje ich fyzikálne napätie a tým zamedzuje ich pukaniu a nežiaducemu výmrvu semien. Účinnou látkou je polyvinylalkohol. Aplikujte vo fáze, keď väčšina šešúľ stratila intenzívne zelené sfarbenie a zmenila ich na svetlozelenú, t. j. 10 až 30 percent šešúľ je zrelých (BBCH 81 – 83, približne 3-4 týždne pred ich plánovaným zberom). Najneskoršie možno aplikovať prípravok vo fáze, keď je 80 percent šešúľ zrelých (BBCH 88). Postrekujte len za bezvetria, alebo pri miernom vánku, vždy v smere od obsluhy. Neodporúčame aplikáciu prípravku pri teplotách nad 25°C.
Oligomerizačné produkty beta-pinénu,aplikované na rastliny, hmyz alebo hubové patogény, pôsobením UV žiarenia a vzduchu polymérizujú a vytvárajú pružnú polopriepustnú membránu prírodnej živice, ktorá spôsobuje že ošetrené časti rastlín priebežne rovnomerne dozrievajú, strácajú vlhkosť a elastický film zabraňuje prenikaniu atmosférickej a zrážkovej vlhkosti. Tým dochádza k obmedzeniu ich praskania na minimum, čo výrazne znižuje straty pred a pri zbere. Ošetrené časti rastlín pred zberom sú chránené pred negatívnym pôsobením atmosférickej vody (dážď, rosa) v dobe dozrievania a znižuje sa tak pravdepodobnosť napadnutie rastlín niektorými hubovými chorobami. Toto ošetrenie taktiež pozitívne ovplyvňuje kvalitatívne ukazovatele semien/zŕn a bráni ich prerastaniu. Aplikujte v čase, keď šešule majú zelenú farbu, t. j. približne 3 až 5 týždňov pred plánovaným zberom. Najneskorší termín aplikácie je v čase, keď sú struky žlté, ale ešte pružné. Pre maximálny efekt pokrytia odporúčame pomocný prípravok aplikovať protismerne letecky, alebo pozemne postrekom, dvakrát s polovičnou dávkou prípravku a s posunom ošetrovaných pásov za účelom lepšieho prekrytia.
Účinná látka pinolene, aplikovaná na rastliny, pôsobením vzduchu polymerizuje a vytvára polopriepustnú membránu, ktorá umožňuje vysychanie šešúľ, resp. strukov a ich dozrievanie, ale neprepustí vodu smerom do šešúľ, resp. strukov. Prípravok aplikujte v dobe, keď 50 percent šešúľ mení farbu z tmavozelenej na svetlozelenú, t. j. asi 3 až 4 týždne pred predpokladaným zberom. Najneskôr vtedy, keď sú šešule žlté, ale ešte pružné. Množstvo postrekovej kvapaliny pri leteckej aplikácii je 55 až 70 litrov na hektár. Neošetrovať porasty zaburinené, napadnuté škodcami a hubovými chorobami!
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.