26.04.2016 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie repky proti chorobám

Obdobie sucha pred kvetom nevytvorilo podmienky na rozvoj hubových ochorení. Zrážky na začiatku kvitnutia vytvorili podmienky pre klíčenie sklerócií bielej hniloby (Sclerotinia sclerotiorum) na povrchu pôdy, kde zostali z predchádzajúcich rokov po zbere repky alebo slnečnice.

signalizačná správa

Biela hniloba

Naše pôdy sú zamorené skleróciami bielej hniloby. Tieto začínajú klíčiť až po navlhčení a infikujú rastliny repky dvomi spôsobmi. Ak prerastajú priamo vo forme mycélia z pôdy, sú príznaky na koreňoch a báze stonky. Tento druh infekcie býva zriedkavý. Bežne dochádza k infekcii askospórami, ktoré vyrastajú tiež na skleróciach na pôde a vietor ich roznáša na korunné lupienky repky počas kvitnutia. Infikované lupienky sa pri opade môžu prichytiť v pazuchách listov, kde sa drží voda, tvorí sa mycélium a infekcia je dokončená. Pri druhom spôsobe infekcie vidíme napadnutie v hornej časti stonky a na bočných vetvách, prípadne aj na šešuliach. Tvoria sa svetlé mokvavé škvrny so sivým stredom. Napadnuté rastliny sú v zelenom poraste jasne viditeľné žltou až hnedou farbou a predčasným usychaním. V mieste napadnutia je stonka dutá, mycélium v nej sa zhlukuje a tvrdne do sklerócií. Skleróciá sa môžu tvoriť vo vnútri rastliny, ale aj vonku na stonkách, vetvách a šešuliach. Teplo a striedavá vlhkosť podporujú infekciu, dážď alebo sucho obmedzujú aktivitu askospór.

Preventívnou ochranou proti bielej hnilobe je najmä osivo bez prímesí sklerócií, osevný postup s odstupom štyri a viac rokov od pestovania hostiteľov bielej hniloby. Vhodné je aj ošetrovanie pozemkov biologickými prípravkami v dostatočnom časovom predstihu pred sejbou repky.

Ošetrenie porastov

Prah škodlivosti bielej hniloby je 15 - 20 percent napadnutých rastlín. Tam, kde hrozí prekročenie prahu škodlivosti, je na mieste postrek fungicídmi, obyčajne v kombinácii s ošetrovaním proti šešuľovým škodcom. Ošetrovať je možné až do konca kvitnutia. Autorizované sú prípravky na báze strobilurínu picoxystrobin alebo azoxystrobin, kombinácia azoxystrobin + cyproconazol, alebo azoxystrobin + isopyrazam, čistého boscalidu, boscalid + dimoxystrobin alebo s metconazole, fluopyram, chlorothalonil + tetraconazole a iprodione + thiophanat-methyl. Dobre účinkuje aj čistý metconazole, čistý tebuconazole, alebo osvedčená kombinácia prothioconazole + tebuconazole. Je povolená aj kombinácia azoxystrobin + tebuconazole a nová kombinácia tetraconazole + thiophanate-methyl a čistý thiophanate-methyl, alebo difenoconazole. Povolené sú aj všetky paralelné prípravky k uvedeným prípravkom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down