Aj keď v posledných rokoch boli skôr mierne zimy, vo vyšších polohách sa osvedčilo ochrániť porasty repky pred zimou. Základnou účinnou látkou je už roky chlormequat chlorid, patriaca medzi kvartérne amóniové soli, ktoré pôsobia ako inhibítor biosyntézy giberelínov. Skracuje a posilňuje stonku výsledkom čoho sú odolnejšie rastliny. Taktiež ovplyvňuje vývojový cyklus rastliny, podporuje tvorbu bohatšieho kvetenstva, čo v konečnom dôsledku môže viesť k vyšším úrodám aj k vyššej kvalite semien.
Signalizačná správa
Podporiť prezimovanie
Niektoré fungicídy, ktoré pôsobia proti rôznym chorobám repky, disponujú aj morforegulačným účinkom. Inhibujú rast, podporujú lepšie prezimovanie a redukujú poliehanie repky olejky. Prípravok s účinnou látkou tebuconazole (azoly) je absorbovaný vegetatívnymi časťami rastlín a transportovaný najmä akropetálne (t. j. od bázy k vrcholu), inhibuje biosyntézu ergosterolov v štyroch polohách metabolizmu, čo významne znižuje riziko vytvárania rezistencie patogénov. V rastovej fáze BBCH 12 – 18 posilňuje tvorbu koreňov, inhibuje rast a podporuje prezimovanie repky. Maximálny počet ošetrení za vegetáciu je dvakrát na jar, maximálne jedenkrát na jeseň s obmedzením maximálne jedenkrát za dva roky.
Ďalší prípravok obsahuje účinné látky boscalid a metconazole. Účinná látka boscalid je absorbovaná listami a systematicky akropetálne rozširovaná v rastline. Zamedzuje klíčeniu spór, rast mycélia a sporulácii hubových patogénov. Účinná látka metconazole veľmi rýchlo preniká do rastliny a je akropetálne rozvádzaná cievnymi zväzkami. Patrí do chemickej skupiny triazolov, pôsobí hĺbkovo a systémovo, vykazuje veľmi dobrý preventívny a kuratívny účinok proti chorobám. Pôsobí preventívne, ale aj pri začínajúcom napadnutí. Zabraňuje tak šíreniu už existujúcej infekcie. Brzdí predlžovanie repky na jar a vedie tak k vývoju kompaktnejšej a odolnejšej rastliny. Prípravok účinkuje proti fómovej hnilobe (Leptosphaeria maculans), černi repkovej (Alternaria brassicae) a bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum). Prípravok aplikujte na jeseň od štádia dvoch listov (BBCH 12) až do štádia, kedy je už predĺženie druhého internódia viditeľné (BBCH 31). Prípravok aplikujte maximálne dvakrát za vegetačné obdobie: jedenkrát na jeseň a jedenkrát na jar, alebo dvakrát na jar.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.