Kukurica má v tomto čase rovnaké vývojové štádium ako vlani. Najskoršie hybridy začnú metať na Skúšobnej stanici ÚKSÚP-u vo Veľkých Ripňanoch 1. júla. Nálet motýľov vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis) do svetelných lapačov je však oproti minulým rokom urýchlený a vajíčka sú už čiastočne vykladené, dokonca niektoré južnejšie lokality hlásia liahnutie húseníc. Silné oteplenie začiatkom júla liahnutie ešte urýchli, preto je namieste ošetrovanie porastov kukurice proti tomuto vážnemu škodcovi.
signalizačná správa
Vijačka kukuričná prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samička je žltohnedej farby, dlhá okolo 20 mm s rozpätím krídiel 30 mm. Na vonkajšej strane predných krídiel má dva tmavšie pásy. Samček je trochu menší a štíhlejší s tmavšími krídlami. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10 - 30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10 - 15 dní. V prvom instare dosahujú veľkosť 2 mm, v druhom 2 - 3 mm, v treťom 3 – 5 mm, vo štvrtom instare až 17 mm. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 mm a široké 3 mm, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 cm nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou fuzarióz.
Spôsoby ochrany
Ochranu je možné realizovať viacerými spôsobmi. Zavesenie kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma, ktoré kladú vajíčka do vajíčok vijačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok vijačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka sto kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu. Alebo postrekom vyliahnutých húseníc a vajíčok vysoko selektívnym kontaktným a požerovým jedom methoxyfenozide, ktorý zastavuje požer húseníc už po niekoľkých hodinách a nevyliahnu sa ani zasiahnuté vajíčka, ani tie ktoré sú vykladené na ošetrenú plochu. Čakacia ochranná doba je veľmi priaznivá - tri dni. Môžeme zasiahnuť aj postrekom s účinnou látkou indoxacarb, ktorý pôsobí rovnako do štyroch hodín po aplikácii, má translaminárne pôsobenie. Aplikujú sa na začiatku hromadného liahnutia húseníc, teda tento rok v druhom júlovom týždni. Je povolený do zrnovej aj cukrovej kukurice. V cukrovej má čakaciu dobu, po ktorej je možný zber, 14 dní.
Prípravok s účinnou látkou chlorantraniliprole odporúča výrobca aplikovať na začiatku liahnutia húseníc, postrek zopakovať v mliečnej až fyziologickej zrelosti, maximálne dvakrát za vegetáciu.
Na ošetrenie proti húseniciam vijačky, 7 - 10 dní po dosiahnutí maxima náletu motýľov do svetelných lapačov, požerovými a dotykovými jedmi s repelentným účinkom na báze deltamethrinu, lambda-cyhalothrinu, alebo prípravkom s účinnou látkou beta-cyfluthrin+chlorpyrifos, ktorý odporúča výrobca aplikovať najneskôr týždeň po prvom vrchole náletu motýľov a o týždeň postrek zopakovať prípravkom s iným spôsobom účinku. Prvý vrchol náletu motýľov prebehol v polovici júna, druhý výraznejší vrchol náletu prebehol koncom júna. Hromadné liahnutie treba očakávať v druhom júlovom týždni.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.