Ošetrujte proti more a kukuričiarovi koreňovému

Približne v tom istom čase ako vijačka kukuričná lieta aj ďalší motýľ, ktorý je nielen škodcom kukurice, ale široký polyfág. Je to mora bavlníková (Helicoverpa armigera). Na kukurici poškodzuje iba šúľky, nevžiera sa do stebiel kukurice.

Signalizačná správa

Mora bavlníková

Imágo má rozpätie krídiel 30 až 40 milimetrov, žltkastej, oranžovej alebo olivovozelenej farby. Pri tomto druhu je samička tmavšia ako samček. Na krídlach majú okrúhle alebo bodkované škvrny a na zadnom páre tmavosivý pás na okraji. Vajíčka sú polguľovité. Larvy sú žltozelenej až tmavofialovej farby, na chrbte majú tri pozdĺžne tmavé pásy a čierne bradavičky, na bokoch široký svetlý pás. Dorastená larva meria 15 až 22 milimetrov.

Zaujímavosťou pri tomto škodcovi je, že v našich podmienkach prezimuje iba ojedinele, ale migruje z Afriky a teplých častí Európy na sever. U nás sa objavuje od mája do septembra. Jedna samička nakladie 300 až 2000 vajíčok v skupinkách po 2-3, alebo jednotlivo na spodnú stranu listov. O päť až desať dní sa vyliahnu larvy, ktoré požierajú obaly vajíčka a neskôr samotné rastliny. Vývoj prebieha cez šesť instarov. Optimálna teplota pre vývin lariev je 22 až 28°C. Počet generácií do roka závisí od teplotných podmienok. Kuklí sa a prezimuje v pôde, vyliahnuté imága sa v domovskej krajine živia nektárom kvetov a pária sa niekoľko dní po vyliahnutí. Napáda viac ako dvesto druhov rastlín. U nás bola prvýkrát pozorovaná na rajčiakoch v roku 1995 a na kukurici v roku 2003. Odvtedy bola nájdená aj na slnečnici, paprike, tekvici, strukovinách a lucerne, aj na okrasných rastlinách.

Prirodzenými nepriateľmi škodcu je vajíčkový parazitoid trichogramma alebo parazitoidy z radu blanokrídlovcov, larvami sa živia aj vtáky. Prevenciou prezimovania je hlboká orba a častejšia kultivácia. Proti more sú povolené biologické prípravky so živými osičkami Trichogramma pintoiTrichogramma evanescens do kukurice a niektorých druhov zeleniny. Ďalší prípravokobsahuje len osičku Trichogramma evanescens. Je formulovaný pre leteckú aplikáciu.

Na menej významné použitie aj do cukrovej kukurice je povolený acetamiprid. Je to vysoko účinný systémový insekticíd zo skupiny neonikotinoidov, ktorý pôsobí ako neurotoxikant. Viaže sa na nikotínové receptory acetylcholínu v centrálnom nervovom systéme hmyzu, čím následne dochádza k paralýze a úhynu cieľových škodcov.

Kukuričiar koreňový

Nebezpečenstvo kukuričiara koreňového Diabrotica virgifera virgifera, chrobáka s prúžkovanými žltohnedými krovkami, veľkosti 4 až 7 milimetrov, prebieha v dvoch fázach. Prezimujú vajíčka v pôde, vyliahnuté larvy žerú na mladých korienkoch kukurice, kde sa zakukľujú. Z kukly vylietavajú imága v čase kvitnutia kukurice a živia sa bliznami a peľom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down