20.05.2011 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošípané učia chodiť na „toaletu“

Experiment, ktorý by mohol byť jednoduchým riešením problémov spojených s chovom ošípaných v podobe exkrementov, zápachu a značnej spotreby vody, testuje Taiwan. Miestne farmy sa snažia naučiť svoje prasce chodiť na záchod.

TCHAJ-PEJ. Prvé výsledky sú povzbudivé, a tak taiwanská vláda nabáda farmy, aby sa k výchove prasiatok pripojili. Ako stimul im ponúka finančnú podporu, pretože používanie toalety dokáže usporiť poľnohospodárskemu podniku s kapacitou 10-tisíc ošípaných až 80 percent ročnej spotreby vody. Vláda  tiež zdôrazňuje výhody v podobe menej vodnatého hnoja, ktorý možno predať za vyššiu cenu ako hnojivo. Toaletu tvorí 20 centimetrov vysoký mobilný oceľový zásobník a sústava železných tyčí nainštalovaných v kúte chlieva. Ošípané si stúpnu medzi tyče, aby vykonali potrebu, pričom sa ich exkrementy zhromažďujú na jednom, ľahko čistiteľnom mieste. Ošípaným nerobí žiadny veľký problém si na toto zariadenie zvyknúť. Pri navykaní stačí chovateľovi, aby do priestoru toalety umiestnil výkaly a moč a zvyšok koterca dôkladne vyčistil. Na jeden koterec stačí jediný zásobník, pretože je denne vyprázdňovaný podtlakovou cisternou. Na 40 prasiat postačí toaleta s rozmermi 4 až 6 metrov štvorcových.

 

Za zápachom

 

Na Tchaj-wane sa celkovo chová 6,1 milióna  ošípaných, čo je priemerne jedna ošípaná na štyroch obyvateľov. Keby všetky začali chodiť na záchod, potom taiwanské ministerstvo životného prostredia odhaduje, že by sa terajších zhruba 180 miliónov litrov vody používaných denne na čistenie ohrád znížilo na polovicu. Ministerstvo preto vydalo jednoduchý, trojbodový návod, ako ošípané chodenie na záchod naučiť. Dať na zvolené miesto trochu trusu - ošípané potom pôjdu za zápachom. Vyčistiť zvyšok chlieva, aby prasiatko nič nemiatlo - a potom ich už nechať, aby sa s novým usporiadaním vecí dôkladne zoznámili. 

Pôvodne boli v roku 2009 individuálne toalety nápadom chovateľa Chang Chung-Toua, vlastniaceho Shantung Animal Husbandry Farm, ktorý chcel zredukovať spotrebu vody. Mal snahu prinútiť prasatá, aby využívali k vyprázdňovaniu iba jediný roh v koterci, preto tesne predtým, než umiestnil ošípané do nového koterca, umiestnil do jedného rohu čerstvý trus, čo malo prasatá nalákať k ich vyprázdneniu. O tento systém sa začala zaujímať i ostrovná Organizácia na ochranu životného prostredia (EPA); systém sa ďalej vyvíjal a bol doplnený o špeciálnu nádrž na exkrementy.
Okrem úspory vody prináša tento systém pre zvieratá väčšiu čistotu a zlepšenie zdravotného stavu (menej hnačkových ochorení, menej úrazov). Tchajwanská vláda preto dúfa, že sa do systému odpratania hnojiva zapoja všetci chovatelia v krajine. Doterajšie skúsenosti ukázali, že ošípané, ktoré použijú toaletu raz, ju potom využívajú opakovane. Podľa správ internetovej platformy Inhabitat chodia ošípané po prvej fáze zaučovania na toaletu úplne automaticky. Prínosom pre chovateľov sú vyššie tržby za hnojivo, ktoré je vďaka absencii vody hustejšie a tým má i vyššiu realizačnú cenu. Nezanedbateľný je i prínos v oblasti ochrany životného prostredia, najmä s ohľadom na očakávané sprísnenie legislatívy v tejto oblasti.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down