Spoločnosť Corteva Agriscience Slovakia s.r.o. predstavila v pokuse vo Vyšnom Žipove komplexné portfólio hybridov kukurice PIONEER® s využitím na zrno, siláž, prípadne na výrobu bioplynu.
Produktová manažérka Ing. Michaela Petrovičová zo silážneho sortimentu pozornosť upozornila na tohtoročnú novinku P1672 (FAO 600), aktuálne zaradenú v pokusoch. Vlastnosťami je porovnateľná s hybridom P1535, ktorý ním môže byť v ponuke doplnený.
Prehliadku zrnových hybridov odštartoval hybrid P8834 AQ (FAO 300) zo skupiny hybridov AQUAmax®, pre ktoré je typické dobré hospodárenie s vodou, vďaka čomu dokážu aj v nepriaznivých podmienkach priniesť primerane vysoké úrody. Zosynchronizované kvitnutie má vplyv na lepšie opelenie šúľkov. „Do tejto skupiny zaradené hybridy vykazujú minimálne dva roky po sebe o tri percentá vyššie úrody v porovnaní s ostatnými hybridmi v rámci daného skorostného segmentu," uviedla M. Petrovičová.
Praxou preverený P9415 AQ (FAO 340) je určený na výrobu zrna s nízkymi zberovými vlhkosťami. Vo vlahovo dobrých podmienkach poskytuje nadpriemerne vysoké úrody zrna. Podľa Ing. Štefana Tótha, zástupcu spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia s.r.o., aj 15 ton z hektára, pričom úrodami atakuje hybridy zo skupiny FAO 400, ale vlhkosťami je na úrovni FAO 340. „Zo sortimentu má jedny z najviac doopelených šúľkov, ktoré sú mohutné valcovité so 16 až 20 radmi zrna. V danej skorostnej skupine je to aktuálne najvýkonnejší hybrid,“ dodal Š. Tóth. Podobnými vlastnosťami sa vyznačuje hybrid P9610 AQ (FAO 330), avšak v porovnaní s predchádzajúcim hybridom má iný typ šúľka so zrnom konský zub. Podľa Š. Tótha je možné oba hybridy v pestovaní vzájomne nahrádzať, keďže sú výkonnostne na takmer rovnakej úrovni: „Keďže sú oba hybridy zo skupiny AQUAmax®, v suchších a náročnejších podmienkach vykazujú väčšiu stabilitu v úrodách.“ Čo sa týka ďalších vlastností - ide o vyššie hybridy, napriek tomu sú vďaka pevnej stonke nepoliehavé. Celkovo disponujú dobrým zdravotným stavom, zvlášť vyššou odolnosťou proti fuzariózam, a teda podlimitným obsahom mykotoxínov v zrne. M. Petrovičová odporúča uvedené hybridy do oblastí východného a juhozápadného Slovenska, kde vďaka vysokému úrodovému potenciálu patria medzi nosné v osevnom postupe.
Z perspektívnych noviniek v zrnovom sortimente M. Petrovičová predstavila hybrid P9944 AQ (FAO 390), ktorý má všetky predpoklady stať sa do budúcnosti jedným z dôležitých hybridov spoločnosti. Prioritne je určený do intenzívne nastavených podmienok pestovania. „Hybrid P9944 je porovnateľný s osvedčeným P9757 (FAO 380), a pravdepodobne ho v budúcnosti nahradí v ponuke. Výborné výsledky dosiahol v pokusoch v okolí Nitry, Nových Zámkov, ale aj v okolí Dunajskej Stredy a Rimavskej Soboty. Keďže pochádza z najnovšieho šľachtenia spoločnosti má všetky predpoklady dosiahnuť vyššie úrody ako P9757,“ dodala M. Petrovičová. Pestovateľom rozhodne odporúča vyskúšať nové, perspektívne hybridy PIONEER®, pre schopnosť v úrodách prekonávať hybridy zo staršieho šľachtenia.