Blyskáčik sa tento rok objavil na repke zároveň so stonkovými krytonosmi a postreky proti týmto škodcom zastavili aj škodlivosť blyskáčika. Postupné otepľovanie znovu zvýšilo jeho početnosť a mrazy v nočných hodinách v posledných dňoch zastavili jeho aktivitu. Tam, kde pretrvávajú kritické čísla a repka ešte nekvitne, treba ošetrovať.
Signalizačná správa
Čím rýchlejšie repka rozkvitne, tým kratšie bude poškodzovať puky chrobák blyskáčik repkový (Meligethes aeneus). Pri použití insekticídov sariaďte podľa jeho skutočného výskytu. Kritické čísla sú rôzne: keď sú zelené kvetné puky ešte zakryté - je prah jedno - dve imága na rastlinu, dva týždne pred kvitnutím štyri imága na rastlinu, tesne pred kvitnutím päť až šesť imág na rastlinu. Počet imág sa zisťuje na 20 miestach na vrchole súkvetí piatich rastlín, spolu je to sto súkvetí. Zvlášť sa hodnotí obvod porastu do hĺbky 50 až 100 metrov a zvlášť vnútro porastu. Odpočty robte ráno (za chladu), ak teploty cez deň dosiahli nad 12°C, odberom sto kvetenstiev do nepriepustných vreciek. Jarná repka má prah škodlivosti dve imága na rastlinu v štádiu puku.
Chrobák je 2 - 2,5 milimetra dlhý, krovky má tmavo zelené alebo modré. Nos je zakrivený a ochlpený. Larvy sú belavé, beznohé, 6 - 7 milimetrov dlhé. Imága prezimujú plytko v pôde, alebo pod lístím. Pri teplote 12°C prelietajú na repku, samičky po žere kladú vajíčka do najväčších púčikov. Samička kladie okolo 250 vajíčok. Larvy sa liahnu za 4 až 9 dní a po dospení padajú na zem, kde sa kuklia. Mladé chrobáky sa objavujú na začiatku leta, po úživnom žere na rôznych rastlinách koncom augusta prechádzajú na zimoviská. Počas zimy majú úmrtnosť až 85 - 98 percent. Blyskáčik má jednu generáciu do roka. Škodlivosť je v tom, žeimága poškodzujú kvetné puky, aby sa prehrýzli k peľu, alebo do nich nakládli vajíčka, čím ich úplne znehodnotia. Imága aj larvy sa živia výlučne peľom. Po rozkvitnutí repky ich škodlivosť končí, lebo majú zabezpečený dostatok voľne prístupného peľu.
Aké máme možnosti ochrany
Ako každý rok aj v tomto je veľa zmien v použití insekticídov. Ukončené je používanie účinných látok thiacloprid a chlorpyrifos. Autorizované prípravky na ošetrenie repky ozimnej aj jarnej proti blyskáčikom sú prípravky s účinnými látkami zo skupiny pyretroidov. Deltamethrin je svetlostabilný syntetický pyretroid. Pôsobí ako dotykový a požerový jed. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli postrekom rovnomerne ošetrené všetky časti rastlín.
Gamma-cyhalothrin v prípravkoch je svetlo stabilný pyretroidný insekticíd, určený proti niektorým druhom žravého a cicavého hmyzu. Pôsobí ako dotykový a požerový jed na dospelých jedincov a larvy škodlivého hmyzu. Vyznačuje sa tiež repelentným účinkom. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli pri aplikácii rovnomerne ošetrené všetky časti rastlín (predpokladom je použitie dostatočného množstva postrekovej kvapaliny). Pri vysokých teplotách (nad 23°C) účinnosť prípravku klesá.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.