08.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otvorte sezónu s rezačkou John Deere 9000

Počas uplynulého roka sme sa dočkali predstavenia nových silážnych rezačiek od viacerých výrobcov. Jedným z nich bol aj výrobca John Deere, ktorý predstavil nový rad samohybných rezačiek 9000. Ich základ je postavený na osvedčených rezačkách radu 8000. Nový rad sa vyznačuje vyššou výkonnosťou, čím vhodne dopĺňa nižšiu výkonovú kategóriu. Pozrime sa však bližšie čo nové modely ponúkajú.

Dizajn nového modelu je podobný s 8000 radom, a treba povedať že vyzerá naozaj moderne. Na zadnej strane nájdeme dve koncovky výfukového systému, ktoré dodávajú stroju agresívnejší vzhľad. Aj vďaka nim je na prvý pohľad jasné, že v útrobách stroja sa ukrýva naozaj výkonný motor. V najvýkonnejších modeloch 9700, 9800 a 9900 je dvanásťvalcový motor Liebherr s objemom 24,2 litra, s výkonom 770, 870 a 970 koní, spĺňajúci emisnú normu Stage V, prostredníctvom systému SCR.  Model 9600 používa motor John Deere s výkonom 625 koní. Objem nádrže je 1 500 l, resp. v prípade najmenšieho modelu 1 100 l, a nechýba ani nádrž na močovinu. Výkon motora v kombinácii s veľkým krútiacim momentom, sú základom novej koncepcie elektronického riadenia otáčok motora. Vysoký výkon motor dodáva konštantne v rozmedzí 1 500 - 1 800 ot./min, čím je zároveň zabezpečená i nízka spotreba paliva. Na základe uvedeného konštatovania dochádza k značnému šetreniu pohonných hmôt ako na poli tak aj na ceste. Motory v rezačkách sú umiestnené pozdĺžne, čím sa dosiahlo lepšieho prúdenia vzduchu a chladenia, a zároveň sa zlepšila viditeľnosť a servisný prístup pre obsluhu. Napriek tomu, že výkon motora rezačky vzrástol oproti radu 8000, spotreba paliva sa dramaticky nezvýšila. Podľa samotného výrobcu, ktorí sa odvoláva na DLG testy, rezačka John Deere 9800 v kukurici pri dĺžke rezanky 12 mm dosiahla výkonnosť  328 t/h pri spotrebe paliva 0,46 l/t. Na základe uvedených údajov treba povedať, že pomyselná latka z tohto pohľadu je nastavená veľmi vysoko.

Ako sme už spomínali, John Deere sa týmto novým modelovým radom zameral na zvýšenie výkonnosti, čo si zákonite vyžiadalo aj viaceré zásahy do konštrukcie stroja, a to najmä z dôvodu prevádzkovej spoľahlivosti.

Jedným z hlavných rozdielov medzi modelovými radmi 8000 a 9000 je už spomínaný rezací bubon Dura-Drum, ktorý v modeloch 9000 má šírku 850 mm. Táto šírka je dostatočná na to, aby si stroj poradil s obrovským množstvom hmoty, ktoré prichádza do rezačky cez vstupný kanál, tvorený systémom štyroch podávacích valcov. Široké vkladacie ústie – 830 mm zaisťuje vyššiu priechodnosť a nižšiu spotrebu paliva. Pre zabezpečenie stabilného toku zberanej hmoty je vkladanie zosynchronizované s rýchlosťou zberača a priebežnej závitovky. Rezačky sú v základnej špecifikácii vybavené detektormi cudzích predmetov (kov, kamene a pod.), ktoré v prípade potreby dokážu veľmi rýchlo zastaviť vkladacie valce.

Rezací bubon Dura-Drum môže mať 40, 48, 56 alebo 64 nožov. Dĺžka rezanky závisí od počtu nožov a otáčok rezacieho bubna a pohybuje v rozmedzí 3 - 26 mm (pri redukcii nožov – až 46 mm). Nastavuje sa automaticky alebo manuálne priamo z kabíny stroja v krokoch 1 mm. Nože na rezačkách 9000 sú rozmerovo väčšie, sú opatrené wolfrámkarbidovou vrstvou, čo zaručuje, že majú vysokú odolnosť voči opotrebovaniu. Tým sa znižuje potreba častého brúsenia a predlžuje životnosť nožov. Vďaka takémuto riešeniu docielil výrobca značné zníženie nákladov na prevádzku stroja. Brúsenie nožov zabezpečuje úplne nový veľmi citlivý brúsiaci systém, do ktorého spadá doleštenie ostria nožov po brúsení ako aj automatické nastavovanie protiostria.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down