Prízemné mrazy počas uplynulého týždňa opäť narobili ovocinárom starosti. Aby škody na budúcej úrode ovocia boli čo najnižšie, proti výkyvom teplôt nasadili takmer všetky dostupné metódy ako protimrazovú závlahu, parafínové sviece, pálenie slamy, či prikrývanie porastov jahôd netkanou textíliou.
Emilove Sady – Ovocinárske družstvo, Dvory nad Žitavou
„Pred dvomi rokmi sme na 16 hektároch ovocného sadu s jabloňami vybudovali protimrazovú závlahu. Je to najúčinnejší, avšak z hľadiska prvotných investícií najdrahší spôsob ochrany proti mrazom. Protimrazová závlaha sa spúšťa pri poklese teploty na 1°C a ide počas celej doby trvania mrazu,“ uviedol k opatreniu Ing. Peter Drobňák, agronóm Ovocinárskeho družstva – Emilove Sady, Dvory nad Žitavou, „čo sa týka nasadenia ľudskej práce je tento systém najjednoduchší, obsluhuje ho jeden pracovník.“ Vybudovanie systému protimrazovej závlahy stálo družstvo takmer 150 000 euro. „Ide o veľmi spoľahlivý systém ochrany až do -11°C. Dôležité je mať dostatočné zdroje vody, čo našťastie máme,“ objasnil ďalej.
V prípade jahôd, ktoré v Dvoroch nad Žitavou pestujú na celkovej výmere 8 hektárov, tieto na polovici plochy deň pred očakávanými mrazmi prikryli netkanou textíliou. Ako uviedol P. Drobňák, toto opatrenie je náročné na ľudskú prácu. Nevýhodou taktiež je, že takto prikryté môžu jahody ostať tak 2 – 3 dni, inak by mohlo dôjsť k ich zapareniu. Preto ich vo štvrtok (18. apríla 2019) odkrývali. Ak budú ale hlásené ďalšie mrazy – plochy s jahodami opätovne prikryjú.
Netkanou textíliou stihli prikryť minuloročnú výsadbu jahôd. Do produkčného porastu rozmiestnili sviece, ktoré sa podľa slov P. Drobňáka predsa len rýchlejšie roznášajú. Zdôraznil, že práve prízemný mráz, je pre jahody nebezpečný a môže vážne poškodiť kvety a teda budúcu úrodu. „V jahodách sme namerali prízemný mráz s hodnotou -2°C. Z hľadiska organizácie prác sme celkovo zapojili okolo 30 ľudí, ktorí boli v sade po obidve kritické noci,“ dodal k opatreniam.
Čo sa týka využitia parafínových sviec, hustota ich rozmiestnenia rozhoduje do akej teploty sad ochránia, obyčajne rozmiestnia od 150 do 250 kusov na hektár. Samozrejme čím hustejšie sú rozmiestnené, tým účinnejšie dokážu ochrániť stromy a rovnako aj jahody až do teploty -4°C. Parafínovými sviecami majú aktuálne okrem jahôd ochránených po 6 hektárov broskýň a jabloní.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.