„Poľnohospodárstvo je ako celok závislé od priebehu počasia, ktoré má zvlášť výrazný dosah na špeciálne plodiny. Pestovanie ovocia, taktiež zeleniny a viniča je závislé na ľudskej práci, pričom až 60 percent z celkových nákladov vynakladáme práve na pracovnú silu. V minulom roku sa na Slovensku urodilo 70 000 ton ovocia avšak pre nedostatok sezónnych pracovníkov bolo pozberaných len 50 000 ton, ostatok zostal v sadoch a zaradil sa do kolobehu prírody.“
Uviedol Ing. Marián Varga, predseda Únie ovocinárov Slovenskej republiky v rozhovore zameranom na problematiku zamestnávania sezónnych pracovníkov v ovocinárstve, podmienok na trhu s ovocím a tlakom na modernizáciu ovocných sadov u nás.
V ovocinárstve je dnes zamestnaných okolo 5 000 ľudí, podobne aj v zeleninárstve a vinohradníctve. Podľa M. Vargu sú títo stáli zamestnanci svojim spôsobom ohrození, pokiaľ nebude v sektore k dispozícii aspoň 500 sezónnych pracovníkov, hlavne pre vykrytie prác či už pri reze ovocných rastlín, alebo ich zbere.
„Otázku zamestnávania sezónnych pracovníkov sme začali riešiť už pred tromi rokmi, permanentne komunikujeme najmä s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR). Naše Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) nám vychádza v ústrety pokiaľ je to v jeho kompetenciách,“ uviedol k problematike M. Varga. Upozornil, že problém je naďalej otvorený a situácia v zamestnávaní sa zatiaľ nezlepšila. „Zlepšila sa len vďaka opatreniam, ktoré prijali sami ovocinári. Z 3 000 hektárov vysoko-produkčných sadov sme ešte na jeseň minulého roka takmer 10 percent zlikvidovali. Aj preto sa tak negatívne neprejavil nedostatok pracovníkov ako v roku 2018,“ uviedol ďalej M. Varga. Skonštatoval, že v tomto roku „pomohla“ aj príroda - úroda ovocia je o niečo nižšia. Podľa M. Vargu ovocinári pre nedostatok sezónnych pracovníkov začali viacej investovať do automatizačných systémov, nemajú totiž iné východisko. „Treba si ale uvedomiť, že investície do strojov, do moderných technológií si nemôže dovoliť každý, sú finančne veľmi náročné. Navyše špecializované stroje do sadov sa vyrábajú v zahraničí, takže aj v tomto prípade by sme podporovali, resp. podporujeme zahraničnú pracovnú silu,“ objasnil situáciu.
Návrhy zatiaľ neprešli
„Rezortu práce (MPSVR SR) sme navrhovali viacero možností ako zjednodušiť zamestnávanie sezónnych pracovníkov z tretích krajín. Jednou z nich bolo zrušenie alebo zmiernenie 30 percentnej hranice pre zamestnávanie štátnych príslušníkov z tretích krajín v sektore ovocinárstva, zeleninárstva a vinohradníctva. Znamená to, že pri zamestnaní nad 30 percent týchto ľudí platí pre nás sprísnený režim. Pre vstup na pracovný trh sa v takomto prípade 30 dňová lehota predlžuje až na 90 dní, čo je pre práce v sade neprijateľné,“ objasnil M. Varga.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.