„Špeciálna rastlinná výroba znamená budúcnosť, napriek tomu sme v tomto sektore v posledných rokoch veľa zanedbali. Na podporu ovocinárstva bolo v minulosti vynaložených nemálo finančných prostriedkov, ale nikdy sa nevyhodnocovalo či efektívne. Na Slovensku je dnes evidovaných okolo 430 ovocinárov, pričom v Ovocinárskej únii je ich 40, ktorí ale produkujú cez 80 percent všetkého ovocia.“
Uviedol Ing. Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenskej republiky počas websemináru zameraného na aktuálny stav špeciálnej rastlinnej výroby na Slovensku v kontexte príprav Strategického plánu na roky 2023 - 2027.
Turbulentná sezóna 2020
M. Varga v úvode zhodnotil uplynulú sezónu, ktorá bola hneď od začiatku poznamenaná dlhotrvajúcimi jarnými mrazmi po veľmi teplej zime. Jarné mrazy sú u nás otázkou jednej až dvoch nocí. V roku 2020 sme zažili až 30 veľmi chladných nocí, niekde o niečo menej, bežne však cez 20 nocí s mínusovými teplotami. Časť ovocinárov na jarné mrazy doplatila veľmi ťažko - dlhodobo pretrvávajúce veľmi chladné počasie poškodilo vznikajúce plody, pritom robili takmer všetky kritické noci protimrazovú ochranu. Využívali všetky spôsoby ochrany ako parafínové sviece, kúrili peletami, drevom, balíkmi slamy napustenými s vodou. Lietali helikoptéry, v prevádzke boli protimrazové závlahy. To celé sa dialo počas rozbiehajúcej sa pandémie. „Pri protimrazovej ochrane nám stúpli náklady o ďalších 20 percent a slovenských ovocinárov v roku 2020 tak stála cez dva milióny euro,“ dodal M. Varga.
Za veľký problém považuje nedostatok pracovných síl, s ktorým boli konfrontovaní nielen pri ochrane proti mrazom, ale aj pri rezoch ovocných stromov, prebierkach plodov, atď. Podľa M. Vargu si musíme uvedomiť, že pracovná sila je limitujúcim faktorom budúcich úrod. Pokiaľ nevyriešime spôsob, aby tu fungovala sezónna práca, dopadne to pre špeciálnu rastlinnú výrobu, zvlášť pre ovocinárstvo katastrofálne a to už v nasledujúcej sezóne.
Ako ďalej skonštatoval, s nedostatkom pracovných síl sa ovocinári borili aj pri zberoch ovocia, na čo mala vplyv aj druhá vlna pandémie: „Nestihli sme obrať jednotlivé druhy a odrody podľa zberového okna, čo má nepriaznivý vplyv na skladovanie ovocia. S tým súvisí tlak na ceny ovocia smerom dole.“
Nízka produkcia
Na Slovensku máme aktuálne 6 500 hektárov ovocných sadov. Podľa M. Vargu by to nebolo zlé, ak by sme z jedného hektára dosiahli produkciu 50 ton, čo je bežné v západnej Európe. Celková produkcia slovenského ovocia sa dlhodobo pohybuje okolo 50 tisíc ton a lineárne má stúpajúci trend. Je to paradox – so stále klesajúcimi výmerami sadov na Slovensku si produkcia ovocia drží ustálenú až mierne stúpajúcu úroveň.
Z výmery 6 500 hektárov ovocných sadov je ale polovica s minimálnou, alebo takmer žiadnou produkciou ovocia avšak pri poberaní všetkých dotačných výhod. „Podporu máme, ale je nevhodne nasmerovaná," skonštatoval M. Varga.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.