18.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimné plodiny si vyžadujú našu pozornosť

Konečne sme sa dočkali „babieho leta“, ktoré okrem krásnych teplých jesenných dní vytvára podmienky aj pre škodlivých činiteľov. Títo sa objavujú ako na repke olejke tak aj na ozimných obilninách.

Okienko odborníka

Na repke olejke ozimnej sa v súčasnej dobe objavuje celkom početné spoločenstvo škodcov, pravdaže nie na celom Slovensku rovnako. Na mladších jedincoch, t. j. takých, ktoré majú dva – tri a viac pravých  listov sa vyskytuje skočka repková a žiaľ aj na porastoch, ktoré boli insekticídne namorené (treba poznamenať, že v niektorých oblastiach repka  vplyvom sucha dlhšie vzchádzala a následne bola insekticídna ochrana mladých rastlín už slabšia).

Na všetkých vývojových štádiách repky sa v závislosti od lokalít nájdu piliarky, siatice, larvy mlynárika kapustového, na spodnej strane listov môžeme nájsť malé zelené larvičky moličky kapustovej.

Pestovateľov repky by som chcela upozorniť, aby nezanedbali prehliadky porastov. Objavila som už aj nálety vošiek, a z minulého vegetačného obdobia má určite každý pestovateľ ešte v živej pamäti ich záškodnícku činnosť v podobe likvidácie (formou vycicania) listov a postupne celých rastlín.

Tiež by som chcela pripomenúť morforegulačné ošetrenie repky, hlavne z dôvodu zastavenia prerastania vegetačného vrcholu. Tu by som opäť rada zdôraznila, že aplikáciou morforegulátorov, poprípade fungicídov s morforegulačnou účinnosťou regulujeme vegetačný vrchol a nie rast listov. Ešte stále sa stretávam s názorom –„ už som dal plnú dávku morforegulátora a pozrite listy sú až po kolená“. Takýto jav môžeme vidieť hlavne na hustých porastoch ( samozrejme aj pohnojených), kde sa repka - listy nemajú priestor rozložiť.

Čo sa chorôb týka je na tom repka veľmi dobre. Stretla som sa len so sporadickým výskytom fómovej hniloby na listoch.

K ozimným plodinám patria aj ozimné obilniny, pokiaľ sú už povzchádzané, tiež im treba venovať pozornosť. Aj na ozimnej pšenici a ozimnom jačmeni niekde len na prvých listoch som už našla vošky a samozrejme už tradične aj cikádky. Ako som už v úvode spomínala súčasné teploty, ako cez deň tak aj v noci, vytvárajú podmienky pre nálet a škodlivú činnosť spomínaných škodcov. V minulom vegetačnom období bolo veľa porastov ozimnej pšenice a tiež ozimného jačmeňa napadnutých virózami, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo na výrazne nižších úrodách.

Myslím si, že insekticídne ošetrenie napadnutých porastov je potrebné, hlavne ak očakávame dobré úrody – čo chce určite každý pestovateľ a minuloročné výhovorky typu už sme zazimovali postrekovač (aj takí sa našli)sa túto jeseň nebudú opakovať.

Ing. Mária Sekerková, CSc.

Odborný poradca – ochrana rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down