24.01.2011 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

P. Baco o syntetickom prejave kultúrnosti moci

Smerovanie slovenského pôdohospodárstva sa podľa slov bývalého ministra pôdohospodárstva a exposlanca Európskeho parlamentu (EP) Petra Baca, žiaľ, zásadne mení s každou zmenou vlády.

"Je to tragédia nielen pre pôdohospodárov, ale aj pre náš vidiek a celé Slovensko, lebo sme s Fínskom najvidieckejšia krajina v EÚ. Hospodárenie v krajine si vyžaduje dlhodobú stabilitu, neznesie náhle zmeny. Všetky kultúrne štáty si túto stabilitu chránia ako jeden z najvýznamnejších národnoštátnych záujmov. Uvážlivá agrárna politika štátu sa považuje za syntetický prejav kultúrnosti moci," uviedol P. Baco pre TASR.

Vlády SR v rokoch 1990, 2000 a 2010 prichádzali pre agrorezort s reštriktívnymi programami, čo prinieslo vždy úpadok pôdohospodárstva a postupnú devastáciu vidieka SR. "Súčasná slovenská vláda má dokonca vo svojom programovom vyhlásení záväzok, že bude aj v EÚ presadzovať úplné zrušenie podpôr pre poľnohospodárstvo. Je to, samozrejme, úplná hlúposť, z ktorej sa naši partneri z iných štátov smejú," konštatoval. Túto "ústretovosť" vlády SR šikovne využívajú na posilnenie pozície svojich exportérov na našom trhu na úkor slovenských producentov potravín.

"Svedčí to aj o nekompetentnosti SR ako partnera na rokovania o závažných otázkach agrárnej politiky EÚ, ktoré práve prebiehajú a budú mať fatálny dopad aj na naše poľnohospodárstvo na mnoho rokov dopredu. Svedčí to aj o outsiderskej pozícii ministerstva pôdohospodárstva v rámci súčasnej slovenskej vlády," uviedol P. Baco.

Vlády, ktoré neboli pravicovo-orientované, mali podľa neho pre slovenské pôdohospodárstvo rozvojové smerovanie. "V dokumente predchádzajúcej vlády pod názvom Stratégia rozvoja Slovenska do roku 2020 sa premietli princípy z rezortnej prognózy rozvoja pôdohospodárstva, ktorú spracovali vedecké pracoviská rezortu pôdohospodárstva," pripomenul. "Z týchto prác jednoznačne vyplýva tendencia rozvojového smerovania rastom, vyšším využitím produkčného potenciálu slovenskej krajiny aspoň o polovicu oproti východiskovému stavu," povedal P.Baco.

Podľa neho by to tiež otvorilo nové pracovné príležitosti na vidieku, v najzložitejších regiónoch Slovenska, a to približne o 130.000 miest. "Pre tieto regióny sa nevie ani perspektívne nájsť iné hospodárske a sociálne riešenie. Bolo by to možné aj pri veľmi šetrnom ekologicky ohľaduplnom hospodárení. Dal by sa takto zastaviť divoký proces vysťahovalectva zo slovenského vidieka a prejsť na organizovanejšiu podobu urbanizácie Slovenska. Ide tu nielen o pôdohospodárstvo, ale o vidieckeho ducha Slovenska, o jeho skutočnú národnú identitu," dodal P. Baco.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down