30.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PD Smolenice napredujú vďaka investíciám do techniky

Smolenice - obec rozprestierajúca sa pod juhovýchodným úpätím Malých Karpát, je známa najmä vďaka zámku, ktorý sa týči na skalnom pahorku na jej okraji. Z pohľadu poľnohospodárstva je však rovnako zaujímavý aj miestny poľnohospodársky podnik PD Smolenice, ktorý bol cieľom našej aprílovej návštevy.

Miestny poľnohospodársky podnik bol založený v roku 1956 ako menšinové družstvo. Postupným vývojom došlo v roku 1993 k jeho transformácii na podielnické družstvo vlastníkov podielov s názvom „Poľnohospodárske družstvo v Smoleniciach” s tradičnou rastlinnou ale i živočíšnou výrobou. Ku ukončeniu chovu hovädzieho dobytka však bolo vedenie družstva nútené prednedávnom pristúpiť, no PD Smolenice pokračuje ďalej v prosperujúcom podnikaní a napríklad aj v chove moriek. 

Podnik pre našu redakciu predstavil miestny manažér výroby a predaja, Tomáš Čavara. Tomáš je bývalý technik a napríklad aj obslužný pracovník, ktorý nastúpil do smolenického družstva ako perspektívny mladý človek so záujmom o pôdu, ktorý má čo ponúknuť modernému poľnohospodárstvu. Jeho úloha na novom pracovnom mieste bola už zo začiatku jasná – zaviesť do podniku nové progresívne poľnohospodárske technológie. Medzi jeho každodenné aktivity tak dnes patrí práca so systémami presného poľnohospodárstva, riešenie dotácií, či napríklad vedenie chovu moriek. 

„Mojou víziou pri nástupe do PD Smolenice bolo zavedenie moderných technológií v elektronizácii a informatizácii a zjednodušenie spolupráce s externými firmami a úradmi. S tým ide ruka v ruke aj šetrenie na vstupoch a ochrana prírody. Toto všetko sa nám postupne darí aj vďaka postupnému investovaniu do novej, modernej techniky,“ vysvetľuje v úvode manažér výroby PD Smolenice, ktoré obhospodaruje zhruba 1 150 ha ornej pôdy a 200 ha lúk v okolí Smoleníc a v lošonskom katastri. V smolenickom chotári majú podľa jeho slov ťažké až ílovité pôdy, pričom približne polovica z nich je kamenistá. Podľa T. Čavaru majú miestne ílovité až glejovité pôdy výhodu v lepšom zadržiavaní vlahy počas období sucha. Nevýhodou je však ich náročnejšie spracovávanie na jeseň, kedy stroje trpia. „V týchto podmienkach sa naplno prejaví kvalita spracovania strojov. Ak vám niekto povie, že na prácu s daným náradím nám stačí určitý výkon traktora, u nás to neplatí. My musíme vždy počítať s potrebou výkonovej rezervy minimálne 50 koní, ako výrobca udáva,“ dodáva.

Na výmere 1 150 hektárov Smolenčania pestujú zväčša obilniny, z čoho väčšiu časť tvorí tvrdá pšenica. V osevnom pláne si nájde miesto aj mäkká pšenica, kukurica, jarný jačmeň a repka olejná. Úrody boli počas minulého roka podľa slov manažéra výroby viac než uspokojivé. Repka tu dosiahla úrodu v priemere 4,2 t/ha, tvrdá pšenica 7 t/ha, mäkká pšenica 8,5 t/ha, jačmeň 7 t/ha a kukurica pekných 13 t/ha. Okrem konvenčnej rastlinnej výroby podnik dorába aj seno, ktoré sa tu balíkuje a následne putuje na predaj. Ako sme už v úvode spomínali, živočíšnu výrobu na podniku zrušili koncom roka 2022 z ekonomických, ale najmä aj personálnych dôvodov. „Vekový priemer ľudí, ktorý v živočíšnej výrobe pracovali bol zhruba 60 rokov a nepodarilo sa nám nájsť ďalších, ktorí by mali o takúto prácu záujem. Napriek tomu si stále držíme chov moriek, ktorým sa zaoberáme už štyri desaťročia. Chováme ich v počte osemnásťtisíc kusov ročne a sú rozdelené do troch turnusov. Naším odberateľom je spoločnosť Hydina Kubus, s ktorou spolupracujeme dlhodobo. Vďaka tejto spolupráci máme istotu, že naša produkcia skončí na slovenskom trhu,“ vysvetľuje manažér výroby.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down