K celosvetovo novodobým a k osobitne cenným plodinám patrí arónia čiernoplodá Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott, bujná kríkovitá rastlina z čeľade ružovitých, s jemným dužinatým plodom. Jedlé tmavé plody arónie sa vyznačujú vysokým obsahom viacerých hodnotných tzv. biologicky aktívnych látok s priaznivými účinkami na zdravie človeka. Prvotne, vo väčšine okolitých krajín ako aj u nás, nadobudla arónia svoju perspektívu najmä v súvislosti s vysokým obsahom prírodných farbív, po reštrikcii farbív syntetického pôvodu v potravinárstve. Odvtedy sa odkrývajú ďalšie možnosti ako využiť zdravotné účinky a farmakologické výhody tejto plodiny.
Využitie
Pravidelné užívanie ovocnej šťavy v každodennej strave, alebo koncentrovaných výťažkov arónie v rôznej forme, má v kombinácii s ďalšími návykmi zdravého životného štýlu silný preventívny účinok na mnohé v súčasnosti spoločensky závažné chronické ochorenia. Z pestovateľského hľadiska patrí k hlavným prednostiam tejto trvácej plodiny najmä rýchly nástup rodivosti, dobrý zdravotný stav, odolnosť voči nízkym teplotám v zime a súčasne aj skutočnosť, že nie je veľmi náročná ani na pôdne podmienky, pričom v celku rovnako dobre znáša vlhšie a pri extenzívnom pestovaní i suchšie stanovištia. Cieľom predkladaného príspevku je zhrnutie agronomicky využiteľných poznatkov o tejto, zatiaľ pomerne málo rozšírenej plodine.
Koncentrát cenných látok
Snáď nezaškodí úvodom uviesť, že z cenných zložiek tmavých, fialovo čiernych jedlých plodov arónie sa vysokým obsahom vyznačujú a hodnotné sú hlavne farbivá, bioflavonoidy, karotény, pektínové látky, rutín, z vitamínov PP, B2 a B9, z minerálnych prvkov jód, železo, bór, molybdén, mangán, kobalt a mnoho ďalších. Využiteľnosť plodov arónie je z hľadiska zdravotných účinkov adekvátna práve pre tieto látky a je mnohostranná tak v potravinárskom (hlavne ako farbivo a rôzne prídavky, tiež džemy, sirupy atď.) ako aj farmaceutickom priemysle (najmä proti cievnym a zápalovým ochoreniam, pôvodne indiánmi proti prechladnutiu). Tmavé plody arónie sa obzvlášť cenia pre vysoké zastúpenie antokyánových farbív, pričom hlavnou antokyanínovou zložkou je kyanidín-3-galaktozid s 65,5 až 69,1 percentným podielom. Antokyány a proantokyanidíny sú koncentrované v šupke plodu, v porovnaní s čiernymi ríbezľami arónia obsahuje až trojnásobné množstvo antokyánov. V porovnaní s inými druhmi ovocia to môže byť až päť aj viacnásobne viac.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.