Na dni poľa maku v Šuranoch informoval MVDr. T. Vrba, o ním uplatňovanej technológii pestovania maku siateho ozimného, odroda Zeno 2000: „Pri maku ozimnom hneď po zbere plodiny vykonám orbu do hĺbky 20 centimetrov, pôdu ponechám dva - tri týždne uľahnúť - oveľa ľahšie sa s ňou potom pracuje.“
Z herbicídov využíva v ozimnom maku len Lentipur pre jeho selektivitu k vzchádzajúcim rastlinám maku. Ideálne podmienky pre sejbu maku ozimného sú v lokalite Šurany začiatkom septembra, aj pre lepšiu využiteľnosť vlahy. Z hnojív na jeseň aplikuje AMOFOS. V pestovaní maku sa mu neosvedčilo prihnojenie dusíkom. Keďže pôdy na podniku majú zásaditú reakciu, používa hnojivá s kyslou reakciou, napr. DASA.
Pestovanie maku ozimného je podľa J. Čtvrtečku podobné pestovaniu maku jarného. Na jeseň postačí výsevok cca jeden kilogram na hektár, pričom zásadným ošetrením je preemergentná aplikácia herbicídov, napr. Lentipur v dávke 1 liter na hektár, Callisto 480 SC 0,1 litra na hektár a Command 36 CS 0,1 litra na hektár, ktorými sú likvidované buriny, na jar ťažšie ničiteľné. Na jar je nutné využiť opravné ošetrenie prípravkami Laudis OD a Starane Forte. Upozornil, že v maku sú sledované rezíduá pesticídov, riešením je deliť ich dávky. Sledovaný je obsah kadmia v semene maku, v prípade strip-till technológie je riešením aplikovanie 100 kg vápenatého hnojiva pod pätu osiva, čo výrazne zníži obsah kadmia v semene. Sleduje sa tiež obsah morfínu v semene maku, ak prší - z makovíc sa vyplavuje, ak je sucho je potrebné mať správne nastavený mlátiaci mechanizmus, aby makovice boli rozbité na väčšie časti a nedochádzalo ku kontaminácii semena prachom z makoviny. Ak má pozberaný mak vyššiu vlhkosť a musí sa dosúšať studeným vzduchom - aj vtedy môže byť obsah morfínu vyšší.
Šľachtenie maku ozimného
Ing. Beáta Brezinová, zo šľachtiteľskej stanice v Malom Šariši informovala o šľachtení odrôd maku ozimného. Do kríženia boli vybraté modré odrody maku siateho jarného potravinárskej kvality z VŠS Malý Šariš a rakúska odroda maku ozimného Zeno. Cieľom šľachtenia je dopracovať sa k bielo-kvitnúcej ozimnej odrode maku, ktorá bude mať kvalitatívne aj kvantitatívne parametre slovenských modrosemenných odrôd maku. B. Brezinová predpokladá, že s výhľadom do dvoch rokov by mohla byť prihlásená nová ozimná odroda maku na registráciu.
Na záver sa k cenovej politike maku vyjadril Ing. Martin Vrba, zo spoločnosti MAKoMAK s. r. o., zaoberajúca sa výkupom a pozberovým spracovaním maku, podľa ktorého predvídať cenu maku do budúcnosti je náročné, závisí to od geopolitickej situácie. Cena maku je dnes 2,4 až 2,5 eura za kilogram podľa kvality. O kvalitný mak je na trhu naďalej vysoký záujem.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.