K mnohostranne využiteľným rastlinám s nedoceneným plodinovým potenciálom na domácej odbornej scéne patrí baza čierna Sambucus nigra L., úžitkový ker z čeľade pižmovkovitých. Divo rastúce jedince bazy čiernej sú pôvodným druhom rozšíreným takmer v celej Európe. Novodobo v niektorých krajinách starého kontinentu ide o intenzívne pestovanú trvácu kultúru krovitého až stromovitého charakteru. Počiatky šľachtenia a využitia bazy pre rôzne účely v potravinárskom priemysle sa viažu k USA, kde sa po jej zavlečení rýchlo ozrejmili vynikajúce vlastnosti tejto rastliny a zakrátko sa aj pristúpilo k pestovaniu odrôd a rôznych hybridov bazy (pri hybridoch ide o hybridy bazy čiernej európskeho pôvodu a druhov, či poddruhov bazy v zámorí pôvodnými).
V tradícii väčšiny európskych národov bola baza čierna mnohorako využívaná už od nepamäti. V minulom storočí sa tu v niektorých krajinách na rôzne účely baza taktiež aj prešľachtila. Avšak aj klonovanie, resp. vegetatívne namnoženie kvalitnejších jedincov bazy čiernej rastúcich vo voľnej prírode divo môže byť doposiaľ vyhovujúcim spôsobom založenia plantáže tejto plodiny. A samozrejme, tovarom trhovo zhodnotiteľným môže byť aj baza zberaná z voľnej prírody.
Bohatá na cenné látky
Najcennejšou obsahovou zložkou bazy čiernej je vysoký obsah prírodného antokyánového farbiva v jej plodoch, ktorá rôznym potravinárskym výrobkom poskytuje bordové sfarbenie. Hlavnými zložkami tohto farbiva sú dva glukozidy cianidin-3-sambubiozid-3-glukozid a cianidin-3-sambubiozid-5-glukozid, ku ktorým postupne popribudlo niekoľko ďalších novo objavených zložiek. Vďaka týmto zložkám sa baza využíva ako zdroj prírodného farbiva nielen pre potravinársky, ale aj v textilnom priemysle. Baza je ale využiteľná nielen ako prírodné farbivo, jej plody obsahujú ďalšie veľmi cenné zložky (ako sú flavonoidy, rôzne minerálne látky, vitamíny, cukry, ovocné kyseliny, éterické oleje, vláknina a pektín) a môžu byť osebe spracované na limonády, sirupy, džemy, víno, likéry. Kým kvety sú využiteľné vo farmaceutickom priemysle a tiež ako čaje v ľudovom liečiteľstve v rámci podpornej liečby niektorých ochorení, napr. pri žalúdočných ťažkostiach, proti horúčkam, nachladnutiu, popáleninám, bolestiam zubov atď. Avšak užitie nadmerného množstva niektorých častí bazy (najmä listov, kôry ako aj surových, čerstvých a nezrelých plodov) môžu sprevádzať príznaky otravy. Baza totiž obsahuje aj jedovaté látky, ako glykozid sambunigrín a alkaloid sambucín.
Nenáročná rastlina
Botanicky je baza čierna trvácou, aromatickou a robustnou, nenáročnou krovitou až bohato vetvenou stromovitou rastlinou.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.