18.07.2013 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peter Baco: Aj nová SPP je nespravodlivá

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) je bezpochyby najvýznamnejšia a najsilnejšia politika Európskej únie. Pôdohospodárstvo pritom dobre funguje len v tých krajinách, v ktorých tento fakt národné vlády rešpektujú. Tvrdí to PETER BACO, bývalý minister pôdohospodárstva SR a bývalý poslanec Európskeho parlamentu, ktorý počas svojej dlhoročnej profesionálnej kariéry v agrárnom odvetví nadobudol bohaté skúsenosti. My sme ho požiadali o názor na novú spoločnú agrárnu politiku, návrh ktorej nedávno odobrili ministri poľnohospodárstva členských štátov EÚ.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ na roky 2014 - 2020 získala po júnovom zasadaní Rady ministrov poľnohospodárstva v podstate už takmer definitívnu podobu. Slovenský minister pôdohospodárstva označil túto dohodu za prijateľnú pre našich poľnohospodárov. Súhlasíte s tým?

„So záverečným hodnotením reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky treba počkať do novembra, dokedy by ju malo definitívne schváliť i plénum Európskeho parlamentu. Aj v tomto prípade totiž platí, že kým nie je dohodnuté všetko, nič nie je definitívne. Čokoľvek doteraz dohodnuté sa teda ešte môže zmeniť. A to, či budú naši poľnohospodári spokojní, musia povedať oni. Avšak najdôležitejšie posolstvo novej SPP pre agrárne politiky členských štátov je to, že Spoločná poľnohospodárska politika zostáva najvýznamnejšou a najsilnejšou spoločnou politikou EÚ. Pozitívne v novej SPP sa ukazuje byť tiež to, že environmentálne obmedzenia, stropovanie, aktívny roľník a iné pôvodné návrhy nebudú také tvrdé ako sa čakalo.
Na SPP sa treba pozerať z hľadiska potreby vytvárať dobré podmienky pre pôdohospodárov aj cez širšie záujmy ako je rast produktivity tohto sektoru. Myslím tým stabilitu ponuky cenovo dostupných kvalitných potravín či environmentálne otázky. Tieto priority SPP sa prakticky celých 50 rokov jej existencie nemenia a zostávajú platné aj pre budúcnosť. V návrhu novej SPP sa však nové opatrenia, priamo podporujúce tieto priority, len ťažko hľadajú.
Treba ale tiež dodať, že rozpočet EÚ na roky 2014 - 2020 je už definitívne schválený. A z neho vyplýva, že budeme naďalej diskriminovaní, že sa neodstránil historický výpočet nárokov na priame platby, ktorý nás znevýhodňuje. To znamená nesplnenie našej hlavnej požiadavky ohľadom  reformy SPP. Aj v ďalších rokoch budú na spoločnom trhu zvýhodňovaní naši konkurenti z EÚ-15. Podľa mňa je teda nová Spoločná poľnohospodárska politika nespravodlivá, komplikovanejšia a byrokratickejšia. A je jasným príkladom presadzovania záujmov silnejších členských štátov (EÚ-15), čo bude mať ďalšie neokoloniálne dopady.“

Viac sa dočítate v 29. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down