13.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Piadivky – významní škodcovia v ovocných sadoch

Piadivky sú motýle z čeľade piadivkovité (Geometridae). Z tejto čeľade sú najvýznamnejšie dva druhy: piadivka jesenná - Operopthera brumata a piadivka zimná Erannis defoliaria. Sú to polyfágne druhy škodcov, ich larvy, húsenice, škodia vyžieraním pukov, listov a plodov rôznych ovocných a listnatých stromov počas vegetácie. Larvy piadiviek sú zvláštne tým že okrem troch pároch pravých nôh majú len dva pári panôžok a nie päť párov ako väčšina húseníc.

Motýle piadivky jesennej sa vyskytujú v októbri a novembri, kým motýle piadivky zimnej o čosi skôr - v septembri a októbri. Samičky oboch druhov nemajú krídla, preto lezú po kmeni stromov do koruny, kde sa pária so samčekmi a samičky tu kladú vajíčka. Táto skutočnosť nám dáva možnosť v tomto období vychytať samičky na lepiace pásy, ktoré umiestňujeme na kmene stromov. Inštalovať ich treba už začiatkom októbra. I keď sú tieto dva druhy piadiviek veľmi podobné, líšia sa aj morfologicky aj v bionómii a tiež aj v škodlivosti.

Piadivka jesenná

Motýle piadivky jesennej sa liahnu v jeseň, v októbri až v novembri. Samček má predné krídla žltosivé s hnedou kresbou, rozpätie krídel 20 – 28 milimetrov. Samička má krídla redukované na kýptiky dlhé tri milimetre, hnedosivej farby s dvomi tmavšími pásikmi. Samičky lezú po kmeni do koruny stromu kde sa pária a kladú vajíčka na konáre jednotlivo alebo po 2 – 3 spolu. Jedna samička nakladie priemerne 200 vajíčok. Tieto vajíčka prezimujú a na jar sa liahnu larvy v marci a apríli, keď sa začnú vyviať puky na stromoch. Mladé larvy sú tmavosivé, po zvliekaní sú žltozelené so zelenou alebo žltou hlavou. Larvy sa živia pukmi, kvetmi, listami a plodmi. Najprv vyžierajú dierky do listov neskoršie spôsobujú holožery. Húsenice dorastajú koncom mája a spúšťajú sa na vlákne k zemi a kuklia sa v pôde v hĺbke 8 – 10 centimetrov. Kukly prechádzajú do diapauzi, ktorá trvá až do októbra, kedy vyletujú motýle. Má jednu generáciu do roka.

Piadivka jesenná je široký polyfág. Z ovocných stromov napáda hlavne marhule, čerešne, jablone, hrušky a slivky. Je to významný škodca. Následkom poškodenia týmto škodcom môže dôjsť k uschnutiu vetvičiek a k zníženiu úrody.

Piadivka zimná

Aj motýle piadivky zimnej sa vyskytujú na jeseň, ale trochu skôr, ako motýle piadivky jesennej, už v septembri – októbri. Môžu sa vyskytovať aj v decembri. Samček má obe krídla bledožlté, s dvomi tmavými pásmi na predných krídlach. Krídla v rozpätí merajú 35 – 45 milimetrov, je trochu väčší od samčeka piadivky jesennej.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down