24.01.2020 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivovarníctvo a sladovníctvo na Slovensku – výzvy a očakávania do budúcnosti

Koncom novembra 2019 sa v Nitre uskutočnila odborná konferencia, ktorú zorganizovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. V centre pozornosti bolo zhodnotenie aktuálneho stavu vo výrobe sladu a piva na Slovensku a efektívne pestovanie sladovníckeho jačmeňa v meniacich sa podmienkach prostredia s ponukou moderných technológií vo výžive a ochrane jačmeňa.

Hostí podujatia, ktoré sa pravidelne koná každé dva roky, už po štvrtýkrát privítala Mgr. Jana Shepperd, M.A., prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

V úvode informovala o výstupoch z analýzy prínosu pivovarníctva a sladovníctva pre hospodárstvo Slovenskej republiky za rok 2018.

Rekordná výroba

Pivovarnícky a sladovnícky trh na Slovensku v súčasnosti tvorí 73 pivovarov a 7 sladovní. Z toho dva veľké priemyselné pivovary produkujú viac ako milión hektolitrov piva ročne, dva menšie pivovary s produkciou 100 tisíc až 200 tisíc hektolitrov piva ročne a 69 remeselných pivovarov s produkciou 1 000 až 10 000 hektolitrov piva ročne. Významnými členmi združenia sú Heineken Slovensko, a. s., ktorá má pivovar so sídlom v Hurbanove, Pivovar Šariš patriaci do portfólia skupiny Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s. a Pivovar Steiger, a. s. Zo siedmych sladovní na Slovensku je šesť členom združenia a to: Heineken Slovensko Sladovne, a. s., Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s. - Sladovňa Šariš, Sladovňa, a. s. Michalovce, Levická sladovňa spoločnosti Osivo, a. s., Lycos - Trnavské sladovne, spol. s r. o. a Tatranská sladovňa, s. r. o.

V roku 2018 prekročila výroba sladu na Slovensku 290 000 ton, čo je najviac za posledných desať rokov. Pre potreby slovenských pivovarov postačuje 19 percent z tejto produkcie a až 81 percent sladu sa v roku 2018 exportovalo do zahraničia, vďaka čomu patrí slad medzi najvýznamnejšie exportné komodity rastlinného pôvodu, ktoré sa zo Slovenska vyvážajú až po spracovaní.

Slovenského pôvodu

V prípade výroby piva je až 95 percent surovín slovenského pôvodu (voda, slad, chmeľ a kvasinky), pričom sladovne na výrobu sladu spracovávajú až 88 percent sladovníckeho jačmeňa dopestovaného na Slovensku. Avšak, ako J. Shepperd skonštatovala: „Napriek vysokému dopytu po sladovníckom jačmeni zo strany slovenských sladovní, za ostatných 10 rokov v SR došlo k poklesu osevných plôch jačmeňa jarného na polovicu. Osevné plochy ozimného jačmeňa síce narastajú, ale jeho použitie na sladovanie je významne nižšie. Sladovne reflektujú na požiadavky zákazníkov, ktorí naďalej preferujú slady z odrôd jarného jačmeňa.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down