Kombinácia zrážok a vysokých denných aj nočných teplôt je ideálna pre šírenie viacerých hubových ochorení obilnín. Ozimné obilniny sú vo fáze steblovania, jarný jačmeň odnožuje. Stále je vhodné obdobie pre ošetrenie T1.
signalizačná správa
Ešte stále je možnosť ošetrenia proti steblolamu až do vytvorenia 2. kolienka. Prejavuje sa koncom odnožovania tvorbou oválnych pozdĺžne umiestnených svetlohnedých škvŕn s tmavým okrajom na listovej pošve najstaršieho listu. Dôležitý znak pravého steblolamu je vatovitý povlak mycélia, ktorý je vo vnútri stebla v mieste škvrny. Ten môže neskôr spôsobiť lámanie stebla a padanie rastlín rôznymi smermi.
Prah škodlivosti je 20 % napadnutých listových pošiev vo fáze BBCH 29 – 31 (koniec odnožovania až 1. kolienko). Vo všetkých obilninách je autorizovaná účinná látka prochloraz, prochloraz s propiconazolom, prochloraz s tebuconazolom, prothioconazole, prothioconazole +spiroxamine+tebuconazole, prothioconazole s trifloxystrobinom, prothioconazole s tebuconazole, thiphanate-methyl len na pšenici, cypronidil s propiconazole, epoxiconazole+fenpropimorph+metrafenone a nová kombinácia epoxiconazole+fluxapyroxad +pyraclostrobin.
Múčnatka trávová
Rastliny napáda od vzchádzania do skorej zrelosti. Optimálna teplota pre šírenie infekcie je 16 – 20°C, vysoká vlhkosť vzduchu postačí v spodných poschodiach porastu. Chorobu podporuje striedanie daždivého a hmlistého počasia so suchým, prehustený porast, jednostranné hnojenie dusíkom, veľmi skorý výsev, uzavreté stanovište a citlivosť odrody. Na steble, listových pošvách a oboch stranách listu, ojedinele na klasoch, sa vytvárajú biele, neskôr sivé až hnedé kôpky mycélia a konídií. Silne napadnuté listy žltnú a predčasne odumierajú. Prevenciou je šľachtenie na rezistenciu, dodržiavanie osevného postupu, hnojenie fosforom, draslíkom a bórom a dodržiavanie priestorovej izolácie jarných a ozimných obilnín, výber vzdušného stanovišťa. Termín aplikácie fungicídov T1, teda prvý termín aplikácie je v čase odnožovania až steblovania, ak bolo splnené kritické číslo a môže sa zhodovať aj s preventívnym ošetrením, keď nie sú príznaky viditeľné, ale sú splnené teplotné a vlhkostné pomery v poraste, porast je prehustený a odroda citlivá. Druhý termín aplikácie T2 je odporúčaný v čase objavenia sa zástavového listu a je pre obilniny najdôležitejší, lebo ochraňuje úrodotvorné listy a zároveň je aj najefektívnejší. Tretí termín T3 je ošetrenie do klasu. Prah škodlivosti je 70% odnoží s výskytom múčnatky na niektorom z horných troch listov počas odnožovania do začiatku klasenia (BBCH 21-51). Proti múčnatke je účinné množstvo prípravkov uvedených aj proti steblolamu, prípravky zo skupiny strobilurínov a azolov a ďalšie účinné látky. Nové pribudli s účinnou látkou fluxapyroxad, azoxystrobin, cyproconazole s propiconazole, dimoxystrobin s epoxiconazole, nová kombinácia epoxiconazole+fluxapyroxad+pyraclostrobin, epoxiconazole+thiophanate-methyl, fenpropidin, fenpropimorph, chlorothalonil s penhiopyrad, chlorothalonil s tetraconazole, čistý propiconazole, spiroxamine+tebuconazole+triadimenol, čistý tebuconazole a azoxystrobin+tebuconazole.
Hrdze
Najobávanejšie hubové choroby obilnín po predchádzajúcom roku sú hrdze.
Hrdza plevová Puccinia striiformis je jednobytná hrdza. Mycélium prezimuje na výmrve alebo na oziminách, šíri sa v ohniskách už aj na jeseň. Vyhovujú jej chladnejšie a vlhšie oblasti, nad 20°C zastavuje klíčenie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 20.