V období od 25. júla do 1. augusta 2011 postúpili žatevné práce na Slovensku len veľmi nepatrne. Pre TASR to uviedol riaditeľ Odboru poľnohospodárstva a služieb Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Štefan Adam.
Do 1. augusta bolo pozberaných 59,13 % plôch hustosiatych obilnín, pričom kvôli nadpriemerným zrážkam sa žatva ešte stále nezačala v najsevernejších oblastiach Slovenska - Orava, Liptov, Kysuce a Spiš.
V súčasnosti majú podľa Š. Adama poľnohospodári "pod strechou" pšenicu zo 60,63 % výmery, čo predstavuje produkciu na úrovni 1,009 milióna ton. Priemerný výnos pšenice je aktuálne na úrovni 4,57 tony z hektára. „Nemôžeme zabúdať ani na to, že o škodách na porastoch plodín po nadmerných zrážkach sa dozvieme až po opätovnom rozbehnutí žatevných prác. Z hlásení z jednotlivých regiónov ale máme informácie, že priemerné úrody sa oproti súčasnému priemeru významným spôsobom znížia a časť porastov je už teraz napadnutá hubovitými ochoreniami," pripomenul Š. Adam.
„Pokiaľ ide o ozimný a jarný jačmeň, v skladoch máme produkciu zo 67,41 % plôch. Do záverečnej fázy sa blíži zber repky, ktorá je už pozberaná na 84,73 % a priemerný výnos predstavuje 2,31 t/ha. V jej prípade čakáme, aké budú ďalšie hlásenia z regiónov a ako významne dažde repku poškodili," spresnil.
„Čo sa týka cenového vývoja, ten závisí predovšetkým od kvality a množstva produkcie v rozhodujúcich krajinách EÚ, akými sú Francúzsko a Nemecko. Slovenskí mlynári v súčasnosti prejavujú záujem o domácu pšenicu, keďže naši poľnohospodári stihli zožať viac ako polovicu plôch pred prívalovými zrážkami a pozberaná produkcia vykazuje vysoké kvalitatívne parametre," podotkol Š. Adam.
Situácia v Českej republike je komplikovanejšia. Kým zrážková činnosť bola na oboch brehoch rieky Moravy približne rovnaká, v ČR sa kvôli rozličným klimatickým podmienkam žatva ešte nerozbehla. Pozberaných je len 17,36 % plôch hustosiatych obilnín a 50,68 % repky.
Situácia v Maďarsku je opačná, tam by žatvu mali v priebehu tohto týždňa ukončiť, keď je pozberaných 85 až 90 % plôch pšenice.