Potravinárske odvetvie na Slovensku stále upadá, čo sa stále markantnejšie prejavuje napríklad aj v znižovaní konkurencieschopnosti slovenských potravinárov. Potravinárska komora Slovenska (PKS) chce tento vývoj zvrátiť.
BRATISLAVA. Najmä preto PKS pripravila strategické priority, ktoré by mali pomôcť rozvoju potravinárstva na Slovensku. Predstavitelia PKS tieto priority v pondelok predstavili novinárom v Bratislave.
Prezident PKS Daniel Poturnay upozornil okrem iného aj na nízky podiel domácich potravín na pultoch v maloobchode a na neustále sa zvyšujúce negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinárskymi výrobkami, ktoré v minulom roku dosiahlo 1,6 miliardy eur.
„Naše pasívne saldo sa medziročne zvýšilo o 20 percent, čo je ďalším dôkazom zlyhávania slovenskej agropotravinárskej politiky,“ podčiarkol D. Poturnay. Uviedol, že niektoré ďalšie členské krajiny EÚ, ktoré sú počtom obyvateľstva porovnateľné so Slovenskom, napríklad Dánsko či Írska republika, dosahujú v porovnaní so SR päťnásobne, respektíve až sedemnásobne väčší objem potravinárskej produkcie. Z toho je zrejmé, že potravinárske odvetvie na Slovensku disponuje značným, i keď v súčasnosti aj značne nevyužitým potenciálom.
Za základný problém a za najhlavnejšiu príčinu tohto stavu označil prezident PKS podfinancovanie potravinárskeho priemyslu na Slovensku. V končiacom sa programovacom období SPP EÚ na roky 2013 – 2020 k tomu prispel aj presun finančných prostriedkov z II. piliera do I. piliera. Spolu s prostriedkami z kofinancovania sa takto z II. piliera „stratilo“ približne 460 miliónov eur, ktoré podľa D. Poturnaya mohli poslúžiť aj na modernizáciu a technologickú obnovu potravinárskych fabrík na Slovensku.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)