17.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokles registrácií traktorov v Európe

Podľa údajov vnútroštátnych orgánov bolo v roku 2023 v Európe celkovo zaregistrovaných 211 700 traktorov. CEMA sa domnieva, že 158 100 z týchto vozidiel sú poľnohospodárske traktory, z toho 26 200 traktorov (17 %) malo výkon 37 kW (50 k) a nižší a 131 900 (83 %) malo výkon minimálne 38 kW. Zvyšok tvoria rôzne vozidlá, ktoré sa niekedy klasifikujú ako traktory, medzi ktoré patria štvorkolky, rôzne úžitkové vozidlá, teleskopické nakladače a niektoré ďalšie typy zariadení.

Registrácie poľnohospodárskych traktorov poklesli oproti roku 2022 o 4,9 %. Boli však len mierne pod priemerným počtom zaregistrovaným za posledných päť rokov. Počet strojov zaregistrovaných v prvom polroku bol len nepatrne nižší ako v rovnakom období minulého roka, no v druhom polroku bol pokles výraznejší. Medzi júlom a decembrom 2023 bolo zaregistrovaných takmer o 10 % menej traktorov ako v rovnakom období roku 2022. CEMA vo svojej tlačovej správe ďalej uvádza, že spomalenie trhu tiež znamenalo, že registrácie v druhej polovici roka boli 7 % pod sezónnym priemerom.

Jedným z dôvodov, prečo sa registrácie poľnohospodárskych traktorov v prvej polovici roku 2023 ešte držali, bolo to, že výrobcovia doháňali nevybavené objednávky, ktoré sa nahromadili v rokoch 2021 a 2022 v dôsledku narušenia globálnych dodávateľských reťazcov počas a po pandémii Covid-19 a ruskej invázii na Ukrajine. V polovici roka sa dodávateľské reťazce z veľkej časti vrátili do normálu, takže počet zaregistrovaných traktorov lepšie reflektoval dopyt na trhu.

Ceny poľnohospodárskych komodít klesli, no vstupné náklady sú stále vysoké

Dopyt po traktoroch a iných typoch poľnohospodárskych strojov úzko súvisí s príjmami jednotlivých podnikov. Ceny väčšiny poľnohospodárskych komodít počas roku 2022 prudko vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu, čo vyvolalo obavy najmä z hľadiska dostupnosti obilnín a olejnín. Nastal tak domino efekt v cene krmiva, čo malo vplyv na ceny živočíšnych produktov. Tie boli vzhľadom na tieto skutočnosti vyššie, čo podporilo príjmy podnikov a následne zvýšilo dopyt po strojoch.

Od leta 2022 sa však globálne potravinové reťazce prispôsobili novej situácii a ceny potravín neustále klesali. Do konca roka 2023 sa svetové ceny potravín, merané Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, znížili o viac ako štvrtinu v porovnaní s maximom v marci 2022 a boli o viac ako 10 % nižšie ako rok predtým.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down