12.04.2025 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokračovateľka bohatej sokoliarskej tradície

Sokoliarka Terézia Hegerová zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre bola súčasťou oficiálnej delegácie Ministerstva obrany SR, ktorá v marci tohto roku navštívila Saudskú Arábiu. V rámci programu sa podieľala na starostlivosti o sokola hybrida – kríženca sokola loveckého a sokola rároha, ktorý bol darom ministra obrany SR Roberta Kaliňáka princovi Saudskej Arábie Khalidovi bin Salmana bin Abdulaziza.

Ako sa začal váš príbeh v rámci oficiálnej návštevy v Saudskej Arábii?

„Pochádzam z dedinky Častá, ktorá leží neďaleko hradu Červený Kameň, kde sa nachádza Sokoliarsky dvor Astur. Ide o jednu z väčších expozícií dravcov na Slovensku. Od trinástich rokov tam sokoliarčim a pravidelne vypomáham aj s odbornou starostlivosťou o dravce. Darovaná samica hybrid - kríženec sokola loveckého a sokola rároha pochádzala z Belgicka, odkiaľ bola prevezená na hrad Červený kameň, kde sme jej poskytli odbornú starostlivosť. Oslovenie z  ministerstva obrany bolo pre mňa príjemným prekvapením a s radosťou som prijala výzvu zabezpečiť starostlivosť a bezpečný prevoz dravca do Saudskej Arábie.“

Symbol sokola má hlbokú stopu aj v našej kultúre...

„Slovensko má bohatú sokoliarsku tradíciu; tá stopa je taká stará, že nie je dôkladne zdokumentovaná, ale zachované historické pramene nás zavedú do čias Veľkej Moravy. Sokoliarstvu sa v súčasnosti odborne venujeme aj na našej univerzite, kde v rámci špeciálneho chovateľstva vediem aj predmet sokoliarstvo. Veľký záujem o tento predmet, ale aj o krúžky, prejavujú študenti zo všetkých fakúlt univerzity.“

Ako by ste charakterizovali sokola ako dravca?

„Sokol je kráľom sokoliarstva; je majestátny a je krásavcom medzi dravcami.“

Ako má laik vnímať sokoliarstvo? Mnohí ho vnímajú len ako lov...

„Lov dravými vtákmi patrí k najstarším a k najprirodzenejším spôsobom lovu. Mnoho štátov ho udržiava ako tradíciu a hobby. Sokoliarstvo v súčasnosti patrí k poľovníctvu, ale sokoliarstvo je najmä láska k dravcom a k prírode, a sokoliari významne prispievajú k záchrane rôznych ohrozených druhov sokolov. Sokoliari sú priekopníci v odchove dravcov.“

Koľko rokov sa dožívajú sokoly?

„V zajatí sa dožívajú priemerne dvadsať rokov, ale sú aj prípady, že sa dožili dvadsať päť rokov. Vo voľnej prírode sa dožívajú okolo osemnástich rokov.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down