„Prečo sa rozhodnúť pre hybridný jačmeň? V prvom rade je to pre vysoký odnožovací potenciál - v porovnaní s líniovými odrodami vytvára hybridný jačmeň väčší počet odnoží na jednotku plochy. HyvidoTM jačmene sú celkovo vitálnejšie, majú rýchlejší počiatočný rast, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, ktorým dokáže odčerpávať väčšie množstvo živín a dostupnej vody z pôdy a transformovať ich do úrody.“
Uviedol Ing. Ladislav Režo, manažér pre osivá spoločnosti Syngenta, počas prehliadky odrodového pokusu v Rimavskej Sobote. Z ďalších predností poukázal na pevné steblo a väčšiu listovú plochu vďaka čomu hybridné jačmene lepšie fotosyntetizujú. V konečnom dôsledku sa heterózny efekt prejavuje aj na klase, ktorý je dlhší, zrno má vyššiu objemovú hmotnosť, čo má nesporný vplyv na výšku úrody. Podľa L. Reža je hybridný jačmeň veľmi plastická plodina, môže sa pestovať v nížinách aj v podhorských oblastiach. Toleruje skoršie agrotechnické termíny sejby, kedy postačí použiť nižší výsevok ako je odporúčaný. Uplatňovať treba dôraznú insekticídnu ochranu proti prenášačom vírusových ochorení, ktorými sú najmä vošky a cikádky. Novinkou je využitie hybridného jačmeňa na výrobu siláže. Podľa L. Reža má vyprodukovaná hmota vyšší obsah proteínov, je lepšie vybilancovaná v pomere bielkovín a cukrov. „Technológia pre silážovanie je založená na zbere jačmeňa vo fáze druhého až tretieho kolienka, čo je zhruba v polovici až do konca apríla a umožňuje tak dostatok času pre založenie následnej plodiny, spravidla kukurice,“ uviedol ďalej L. Režo. Pre túto technológiu je pripravovaný hybrid SY Malibu, univerzálne využiteľný jačmeň pre produkciu zrna aj siláže.
V šľachtení hybridného jačmeňa si v spoločnosti Syngenta stanovili ďalšie ciele, ktorými sú ešte výkonnejšie materiály s lepším zdravotným stavom, napr. s rezistenciou proti vírusu žltej zakrpatenosti jačmeňa.
Komplexnú fungicídnu ochranu osiva hybridného jačmeňa už od začiatku zabezpečia moridlá Vibrance® Start, alebo Vibrance® Trio na báze účinných látok sedaxane, fludioxonil a triticonazole.
Ponuka jačmeňov
V pokuse boli predstavené štyri hybridy HyvidoTM jačmeňa – SY Baracooda, SY Galileoo, SY Loona a minuloročná novinka SY Dakoota. Stredne skorý hybrid SY Baracooda je typický klasový typ, t. j. úrodu tvorí mohutným klasom a vysokou HTZ. Podľa Ing. Milana Šimu, zástupcu spoločnosti Syngenta, veľmi dobre reaguje na hnojenie dusíkom, výsledkom čoho je nadpriemerne vysoká úroda. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti múčnatke a chorobám listov. Z ponuky je najvhodnejší do suchších oblastí. V pokuse okrem klasu zaujal hustotou porastu a pevným nepoliehavým steblom. Naopak, dva kompenzačné typy z novšieho šľachtenia – SY Loona a SY Dakoota, úrodu tvoria hustotou porastu – teda vyšším počtom odnoží, odporúčané sú aj do extenzívnejších podmienok. SY Dakoota je vhodná aj do podmienok juhozápadného Slovenska, nakoľko si vie veľmi dobre poradiť aj so suchším priebehom vegetácie. SY Galileoo je prechodný typ medzi kompenzačným (odnožujúcim) a klasovým typom. Ako zdôraznil M. Šimo – ide o veľmi flexibilný hybrid, ktorý si dokáže poradiť v rôznorodých podmienkach. Ako ostatné hybridy v ponuke je mimoriadne úrodný. Výhodou je aj veľmi dobrý zdravotný stav počas celej vegetácie a výborná zimuvzdornosť.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.