05.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárske družstvo ako má byť

Perfektne vybavený strojový park, sebestačnosť v každom ohľade, žiadne úvery ani pôžičky. Slovo problém či strata nepoznajú prakticky už niekoľko dlhých rokov. Ich každoročným hospodárskym výsledkom je zisk. Poľnohospodárske družstvo Neverice, dáva svojimi výsledkami svetlý príklad všetkým ostatným družstvám a poľnohospodárskym podnikom v širokom ďalekom okolí.

Ťažko tomu na prvý pohľad uveriť ale je to tak. V dobe, keď väčšina družstiev prežíva a doslova bojuje o prežitie, si v Nevericiach pri všetkej skromnosti žijú veľmi dobre. Zásluhy na týchto výborných hospodárskych výsledkoch možno bez váhania pripísať súčasnému predsedovi poľnohospodárskeho družstva Neverice Ing. Petrovi Horňáčkovi, ktorý na čele družstva stojí už dvanásty rok. Ako v rozhovore pre týždenník ROĽNÍCKE NOVINY uviedol, nikdy ani ako súkromná osoba nemal rád úvery alebo pôžičky. „Po nástupe do funkcie som síce zdedil zopár úverov, no v priebehu troch rokov sa mi ich podarilo zlikvidovať. Ďalším dôležitým krokom bolo vypracovanie ekonomického auditu, kde som z hrôzou zistil prevádzkovanie jednotlivých už roky neekonomických prevádzok. Nasledovalo ich okamžité zrušenie, respektíve predanie.“ Na základe tohto rozhodnutia sa predala nerentabilná prevádzka mäsokombinátu v Zlatých Moravciach, zredukoval sa počet zamestnancov na nevyhnutný a takisto vinohrady, kde z pôvodných 80 ha zostali súčasné 4, ktoré sú toho času prenajaté. Jedným z krokov, ktoré urobilo asi 90% družstiev bolo pozastavenie chovu ošípaných kvôli i dlhodobo vysoko neekonomickej prevádzke.
Družstvo ako každé iné
Poľnohospodárske družstvo Neverice svoj vznik datuje do roku 1976. Dnes sa skladá zo šiestich obcí: Neverice, Jelenec, Kostoľany pod Tribečom, Velčice, Sľažany a Ladice Rozprestiera sa celkom na 13. katastrálnych územiach. Výmera poľnohospodárskej pôdy predstavuje 3791 hektárov, z čoho je 3437 ornej pôdy. Na tejto nemalej výmere sa v rámci osevného postupu zameriavajú predovšetkým na husto siate obilniny ako sú rôzne formy pšenice (tvrdá forma jarná, ozimná a klasická ozimná – mäkká), jačmeňa a dobré skúsenosti majú i s pestovaním raže. Z olejnín je to predovšetkým repka, ktorá ako vraví predseda prináša do podniku prvé peniaze. Dôležitou plodinou je tiež slnečnica, ktorá sa práve počas našej prítomnosti zberala. Kompletný sortiment pestovaných plodín dopĺňa kukurica na zrno i na síláž, ktorá je hlavnou krmovinou v rámci živočíšnej výroby. Tá pozaostáva z asi 1200 kusov dobytka, z čoho je asi 430 kusov dojníc a 180 kusov býkov. Zvyšok tvorí mladý dobytok.
Čo sa úrod týka, tak by sa dalo povedať, že tento rok by sa aj bolo čím pochváliť. Predseda však na margo výnosov jednoznačne odpovedá. „Myslím si, že úroda zodpovedá vstupom, ktoré sme do nej vložili. V porovnaní s minulým rokom je to samozrejme lepšie a o dosť, no treba povedať aj to, že väčšinu úrody pobrali záplavy. Tento rok sa našťastie taký istý scenár nezopakoval, no máme ešte aj teraz plochy, na ktoré sa nedalo nič zasadiť lebo boli mokré.
Samotná politika pri predaji dopestovaných komodít je uľahčená o fakt, že družstvo nemá žiadne záväzky a preto sa nemá kam s predajom ponáhľať. „Nikoho nemusíme vyplácať, a pokiaľ nie sú ceny také aby sa nám predaj oplatil, tak čakáme. Máme skladovacie kapacity na približne 15 000 ton materiálu a ešte ich plánujeme rozšíriť,“ necháva sa počuť predseda družstva Ing. Horňáček.
Strojový park
K fungujúcej technológii pestovania plodín neodmysliteľne patrí i tomu zodpovedajúci strojový park. V Nevericiach sa na chýbajúce kusy náradia veru sťažovať nemôžu. A ani nechcú. Z čísel, ktoré nám predseda predostrel jednoznačne vyplynulo, že investície do techniky a rozvoja družstva sú prioritou. V roku 2010 na družstve investovali nemalé finančné prostriedky v hodnote 1 334 000 eur. „Samozrejme, využívali sme všetky možné fondy ktoré boli k dispozícii. Následne sme v rámci krížového plnenia zrekonštruovali viacero objektov a prispeli tak svojou troškou i do oblasti ekológie.
Zo strojov v rámci traktorovej techniky dominujú v najsilnejšej triede traktory značky Fendt. Tento mercedes medzi traktormi sa samozrejme líši od konkurencie aj cenou. Preto sa logicky natískala otázka prečo práve táto značka. Treba ešte pripomenúť, že luxusných traktorov od výkonovo najsilnejšieho – vlajkovej lode značky Fendt 936 VARIO s výkonom 360 konských síl, bolo celkom päť.
„Sú to drahšie traktory to nepopieram, no keď už niečo robiť tak poriadne. Vsadili sme na veľké výkony, to znamená, že máme stroje s veľkými zábermi a na to je potrebný aj silný traktor. Samotná sila však ešte negarantuje aj hospodárnosť, a preto som sa rozhodol pritlačiť i na túto zložku. Nafta je jednou z najväčších položiek ktoré z kasy odčerpávajú najväčšie množstvo finančných prostriedkov. Myslím si, že zvolením týchto traktorov sme v rámci dlhodobého užívania ušetrili nemalé finančné prostriedky. Fendt je stroj, ktorý sa v rámci svojej VARIO prevodovky vie pohrať so spotrebou aj pri ťažších operáciách a jednotlivé výsledky hovoria sami za seba,“ vysvetľuje nákup traktorov. Čo sa týka nižšej výkonovej triedy, tam sa predseda takisto netají snahou mať traktory rovnakej značky, ale po opätovnej analýze boli tieto oproti konkurencii s podobnými vlastnosťami až príliš drahé. Rozhodnutie preto vo výkonovej triede 80 až 120 konských síl padlo na traktory značky Case.
Ako by to ale bolo, keby sa na slovenskom družstve nenašiel Zetor. A narátať by sme ich vedeli hneď niekoľko. Pomocné obslužné práce v živočíšnej výrobe stále zodpovedne a svedomito vykonávajú staršie ročníky Zetora.

Zástancovia orby

Ostatný strojový park rozložený na dvore by sme s ľahkosťou a trochou fantázie mohli prirovnať k výstave Agrokomplex. Prémiové stroje jednotlivých značiek s maximálnymi výkonmi či zábermi lemujú okraje odstavných plôch. Na zber krmovín je pripravená rezačka Claas Jaguar 850, či lisy Challenger a Massey Ferguson, najväčšie vo svojej triede. K týmto strojom sa pripája aj kosačka Pӧttinger so záberom osem metrov. Kompletnú zostavu na zber krmovín dotvárajú obracače, zhrňovače a štyri zberové vozy FARO.
„V rámci obrábania pôdy som zástancom orby,“ hovorí Ing. Horňáček. „Ako hovorí stará múdrosť: Jedna orba, jedna úroda, dve orby, dve úrody,“ dodáva s úsmevom. „ Samozrejme, že nie vždy je to možné, minulý rok, kedy sme mali problémy s podmáčaním. V súčasnosti je zas opačný problém, nemôžeme vykonávať orbu kvôli veľkému suchu. Vtakýchto prípadoch využívame rôzne minimalizačné technológie. Ale pokiaľ je to možné tak sa orie.“ Dôkazom boli i pluhy, deväťradličný Gregoire besson, osemradličný Overum a sedemradličný od spoločnosti Opal Agri.
Desať metrový podmietací stroj Lemken Heliodor len otvára paletu týchto strojov. „Pôdy sú tu dosť ťažké ílovité až kamenisté a tak skúšame ktorý stroj bude mať najlepší účinok..“ Z dvora sme sa vybrali na pole, kde práve prebiehal výsev raže pomocou sejačky Väderstadt s veľkým osemmetrovým záberom. Ďalšia rovnaká, šesťmetrová čakala na svoj výjazd na stredisku. Pri presúvaní sa zo strediska na stredisko sme stretli i kombajn Claas Lexion 550 pri zbere slnečnice. Takisto z adaptérmi na akúkoľvek plodinu v Nevericiach nemajú problém.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down