Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo vie prosperovať aj bez sebestačnosti. Tvrdí to v záveroch svojej novej publikácie "Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje viac ako len sebestačnosť" INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz.
BRATISLAVA. "Potravinová sebestačnosť je veľmi často spomínaná ako pojem, ktorý dokáže pomôcť slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu. Slúži však často ako zámienka pre debatu o konkrétnejších reformách, ktoré dokážu sektor posunúť vpred," povedala v utorok na stretnutí s novinármi analytička INESS Monika Budzák, autorka publikácie.
Navyše, sa podľa jej slov veľmi často pod rúškom sebestačnosti prijali zákony, ktoré výrazne poškodzovali podnikateľské prostredie a na ktoré upozornila aj Európska komisia. "Napríklad, že znevýhodňujú zahraničných výrobcov a deformujú podnikateľské prostredie," poznamenala.
Podľa publikácie príklady z iných krajín ukazujú, že spoľahlivá dodávka zdravých potravín od produktívnych a konkurencieschopných domácich firiem je výsledkom investícií a inovácií.
Vzdelaná pracovná sila, voľný prílev know-how a investícií a neposlednom rade špecializácia sú podľa INESS kľúčom k tomu, aby boli slovenské podniky a produkty konkurencieschopné a splnili kvalitatívne nároky domácich a zahraničných spotrebiteľov.
"Moderné poľnohospodárstvo sa podobá viac automobilu so sofistikovanými strojmi, inžiniermi a skladovacími halami ako na zastarané družstvo, ktoré bolo poslednou nádejou pre nízkokvalifikované pracovné sily," uvádza inštitút v publikácii.
/tasr/