08.04.2011 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárstvo skončilo v červených číslach

Minuloročná stratovosť agrárnej prvovýroby sa podľa odhadov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pohybovala na úrovni 40 až 50 miliónov eur.

Ako na štvrtkovom valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) uviedol jej predseda Milan Semančík, slovenský agrárny sektor sa dlhodobo borí s ekonomickými ťažkosťami.
„Tie sa prehĺbili aj nižšou podporou sektora nielen v porovnaní so starými členskými štátmi Európskej únie, ale aj so susednými krajinami Vyšehradskej štvorky," dodal M. Semančík.
Podľa neho sa s finančno-ekonomickými ťažkosťami momentálne stretávajú aj dobre riadené podniky s diverzifikovanými podnikateľskými aktivitami.
Potravinársky priemysel dosiahol v minulom roku celkový zisk 117,2 mil. eur, čo predstavuje medziročné zníženie o 30,9 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa pridaná hodnota znížila o 11,7 %, na viac ako 666 mil. eur.
V sledovanom období zamestnávali potravinárske podniky viac ako 30-tisíc ľudí, pričom zamestnanosť medziročne klesla o 6,6 %. Priemerná mesačná mzda dosiahla 739 eur, takže v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšila o 3,8 %.
Podľa SPPK vážnym problémom v agrárnom sektore na Slovensku je skutočnosť, že cenový vývoj poľnohospodárskych výrobkov dlhodobo zaostáva za rastom cien vstupov. „Roľníci si vo vzťahu k obchodným partnerom nedokážu presadiť primerané ceny, ktoré sa v konečnom dôsledku netvoria na vnútornom, ale na globálnom európskom a svetovom trhu," zdôraznil M. Semančík.
Profit v potravinovom reťazci sa podľa neho nerozdeľuje rovnomerne. „Najmenej na ňom participujú poľnohospodári a najviac obchod a distribúcia. Dominantné postavenie obchodu sa neustále zvyšuje," doplnil M. Semančík.
Účastníci valného zhromaždenia vyjadrili znepokojenie nad hroziacim ďalším zhoršením podnikateľského prostredia v poľnohospodárstve a potravinárstve. Podľa samosprávy ekonomiku poľnohospodárov nepoznamenali len minuloročné povodne a ich nedostatočné odškodnenie zo strany štátu, ale aj opatrenia na konsolidáciu verejných financií, ktoré začali platiť v tomto roku. Ide najmä zrušenie daňového zvýhodnenia tzv. červenej nafty i produktov predávaných z dvora, nezamedzenie možností výrazného medziročného nárastu dane z pozemkov, nezabezpečenie maximálneho možného národného doplatku priamych platieb a primeraného objemu prostriedkov pre štátnu pomoc a viaceré ďalšie kroky sťažujúce postavenie roľníkov v SR.
Členskú základňu SPPK tvorilo ku koncu februára tohto roka 1 735 subjektov, z toho 1 539 z poľnohospodárskej prvovýroby, 80 potravinárskych podnikov a organizácií, 74 organizácií služieb a 42 ostatných členov. Členovia SPPK obhospodarujú takmer 63 % poľnohospodárskej pôdy v SR a majú v chovoch vyše 70 % hovädzieho dobytka, 50 % oviec a necelých 46 % ošípaných.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down