23.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomocné látky a formulácie v ochrane rastlín

„V súčasnej dobe je v EÚ registrovaných vyše 1300 účinných látok, avšak z nich je schválených len 396. V Európe beží už niekoľko rokov prehodnocovanie prípravkov na ochranu rastlín. Proces naberá na intenzite a vykonávať kvalitnú ochranu poľnohospodárskych plodín bude čoraz náročnejšie, jednak z pohľadu znalostí a zrejme aj možností. Predpokladám, že zohnať dnes existujúcu účinnú látku vo svete až taký problém nie je. Čo už je nepomerne zložitejšie, je vytvoriť funkčný prípravok. A práve receptúra je kľúčová pre vznik funkčného prípravku.“

Povedal Ing. Marián Čeleš zo spoločnosti BASF počas odbornej konferencie v Nitre.

Ako ďalej uviedol, od prípravkov požadujeme vysokú účinnosť pre maximalizovanie úrody a popritom nie je jedno, ako je konkrétny prípravok naformulovaný. Prípravok nie je len o účinnej látke, ale tvoria ho aj pomocné látky a prísady. Formulácia je proces premeny účinnej látky na aplikovateľný prípravok. Ten musí byť účinný na cieľový organizmus, kompatibilný s inými prípravkami, užívateľsky bezpečný a musí sa dať vôbec vyrobiť,“ dodal k problematike.

Práve úlohou formulácie je „zjemniť“ fyzikálne vlastnosti účinnej látky do podoby bezpečného a použiteľného prípravku. Fyzikálne vlastnosti účinnej látky majú rozhodujúci vplyv na typ formulácie. Veľkou témou je dopad prípravkov pre ochranu rastlín na životné prostredie a preto pod drobnohľadom spoločností pri vývoji prípravkov je aj mobilita účinných látok a ich perzistencia. „V praktickej rovine riešime UV stabilitu prípravku, zníženie  úletu aplikovaného prípravku, ďalej príjem účinnej látky, jej zmývateľnosť a výpar,“ dodal k problematike.

Vplyv formulácie a pomocných látok

Napríklad v prípade EC formulácie - táto je mimoriadne aktívna a pomerne razantná, ale citlivá na úlet, čo treba brať do úvahy pri aplikácii. Naopak SC formulácia - tam príjem účinnej látky trvá o niečo dlhšie. Pri takejto formulácii príjem účinnej látky je možné ovplyvniť pridaním surfaktantov, ktoré napomôžu jej rýchlejšiemu prieniku. Pri foliárnych fungicídoch môže vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia dochádzať k degradácii účinnej látky. Podľa M. Čeleša, napr. EC formulácia je odolnejšia ako SC formulácia. Preto sa pri vývoji nových formulácií (ak je to možné) pridávajú tzv. UV absorbenty, ktoré pohlcujú UV žiarenie a takto výrazne spomaľujú degradáciu účinnej látky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down