Novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) z dielne ministerstva hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD) poslanci Národnej rady (NR) SR pri dnešnom hlasovaní definitívne schválili. Podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby má byť teraz podľa jej predkladateľov efektívnejšia.
V zákone sa okrem iného mení podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov (MW). Prísnejšou podmienkou má byť využitie minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie v palive, oproti súčasnému minimálnemu 20-% podielu. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť na dovoze primárnych zdrojov energie.
Zároveň sa novelou znižuje hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. V zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.
Novelou sa umožňuje po splnení podmienok získať doplatok na celú časť vyrobenej elektriny aj pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom nad 5 MW. Možným spôsobom je napríklad podiel tepla dodaného na technologické účely najviac 40 % alebo splnenie podmienky minimálneho podielu OZE alebo plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese.
Opozícia novelu ostro kritizovala. Podľa viacerých poslancov je netransparentné a neštandardné, aby takto štát vychádzal v ústrety spoločnosti U. S. Steel. Novelu sa totiž vláda zaviazala prijať v memorande, ktoré podpísala s košickými oceliarňami U.S. Steel po tom, ako firma hrozila odchodom zo Slovenska.
Poslanec KDH Alojz Přidal ešte v rozprave k tomuto bodu programu uviedol, že U. S. Steel bude po prijatí zákona dostávať takmer 15 miliónov eur ročne po dobu 15 rokov. "Táto novela by mohla byť dobrá, keby nebola zlá," skonštatoval Přidal. Zároveň sa pýtal, ako sa mohol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v memorande zaviazať tým, že upravený zákon parlament prijme. "Spravil to, na čo nemal právo," vyhlásil Přidal.
So zákonom nesúhlasila ani poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská. Chcela, aby plénum v rokovaní o tejto právnej norme nepokračovalo, ale s takýmto návrhom neuspela. "Takýto zákon do parlamentu nepatrí," zdôraznila opozičná poslankyňa. Je podľa nej neprijateľný, nestráviteľný a nepriechodný.
Novely zákona sa naopak zastal poslanec Smeru-SD Vladimír Jánoš, ktorý poukázal na to, že U.S. Steel zamestnáva 12.000 ľudí a pripomenul ďalšie pracovné miesta v nadväzujúcich firmách. Predkladateľ novely, minister Malatinský tiež vyzdvihol fakt, že štát docielil to, aby U. S. Steel na Slovensku zostal.
(tasr)